36 natuurlijk een dankbaar gebruik maken van de mogelijkheid om te betalen met grond, al zal dit moeten geschieden onder goedkeuring van den Algemeen Gemachtigde, die volgens art. 6 lid 3 der ver ordening 168 deze toewijzing van grond moet doen. Echter waar er belangrijk meer grond noodig zal zijn voor open bare doeleinden als straten, pleinen en derg. zal ten slotte de Ge meente dien meerderen grond moeten betalen, wat ook steeds de bedoeling van den Algemeen Gemachtigde is geweest (zie citaat op blz. 3). Wellicht is het hier de plaats om nogmaals te herinneren aan de mogelijkheid van „verdiepingseigendom", waardoor op hetzelfde terrein meer eigenaren een eigendom zouden kunnen herbouwen, met beperking dus van de kosten voor de Gemeente. In Rotterdam bestaan al flatgebouwen van vele verdiepingen; zoojuist zien we in de courant de aankondiging van de besteding van een gebouw van 12 verdiepingen. Waar ook in het bebouwingsplan Diergaarde zeer hooge gebouwen zijn geprojecteerd, komt het ons niet ver werpelijk voor om terzake eens een onderzoek te doen instellen. (Litteratuur hierover is te vinden in dit T. 1936/85, W.P.N.R. 36773679, Prae-advies Broederschap Notarissen 1940). In de boven gegeven verordeningen wordt dus een geheel andere gedachtengang gevolgd dan bleek uit de door ons besproken lit teratuur. Daar nam men steeds aan, dat door den opbouw in het nieuwe aan moderne eischen voldoende stadsplan, de grondwaarde een verhooging onderging van die orde van grootte, dat de door de ramp getroffen eigenaar een bepaald gedeelte van zijn terrein (10 tot 25 kosteloos aan de gemeenschap kon afstaan voor open bare doeleinden en dan toch nog een perceel van dezelfde waarde overhield. Het komt ons voor, dat de middelen in beide geciteerde verorde ningen ter beschikking gesteld van den Algemeen Gemachtigde (onbeperkt recht van onteigening met weinig formaliteiten, schade vergoeding in geld of grond of wel allebei, blokkeering van de toe gekende gelden op het Grootboek van den Wederopbouw, verbod van executie aan hypotheekhouders, mogelijkheid van verandering in de rangorde van hypotheken) het mogelijk maken om met be kwamen spoed te geraken tot een wederopbouw van onze vernielde steden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 36