37 De hierboven deels aangegeven middelen zijn een bespreking van zakenrechtelijk standpunt overwaard, maar wij meenen dat dit niet in dit artikel behoort te geschieden. Ook uit het gezichtspunt der stedelijke ruilverkaveling behoeft dit hier niet verder te worden besproken, omdat naar onze meening de bedoeling voorzit om het middel van schadeloosstelling in grond slechts incidenteel toe te passen, tenzij wellicht enkele daartoe ge schikte blokken als een sluitend geheel kunnen en zullen worden behandeld, waarbij dan de principes van de in het eerste gedeelte besproken wetgevingen van eenig nut zouden kunnen zijn. Wachten we af welke oplossingen de praktijk zal vinden voor de gestelde vraagstukken. Wellicht geven zij aanleiding tot een be spreking in dit Tijdschrift. Veel schoons is vernield, steden zijn in haar hart getroffen. Moge het den Algemeen Gemachtigde gegeven zijn met de schier onbe perkte middelen hem ter beschikking gesteld den wederopbouw tot stand te brengen. Moge dan getuigd kunnen worden, dat ook bij deze gruwelijke ramp weer is gebleken, dat in den Nederlander nog steeds de krach ten aanwezig zijn noodig om een dergelijk werk uit te voeren, dat onze geschonden steden uit hare puinen zijn herrezen, schoo ner, luisterrijker dan te voren, vol van bruisend leven en met moed ziende in de toekomst. Zutphen, December 1940. Eenige litteratuur over het onderwerp: A. BOEKEN. Stübben. Der Stadtebau. (Blz. 286—295 over Umlegung, met vele kaartjes.) Bib!. K. en L. 25-1. Meyn. Stadterweiterungen in rechtlicher Beziehung. (Bijlagen wetgevingen verschillende landen, evenals ontwerp Lex Adickes, aan het slot 4 kaartjes over Umlegung.) Bibl. K. en L 25-3. Denkschriften des Verbandes Deutscher Architekten- und Ingenieur- Vereine. Heft 2. Die Umlegung stadtischer Grundstücke und die Zonenenteignung. (Met vele kaarten, de meeste vraagstukken van stadsuitbreiding worden besproken.) Bibl. K. en L. 24-9. Abendroth. Der Landmesser im Stadtebau. (Blz. 85—100 Umlegung met tekst Lex Adickes). Bibl. K. en L. 25-11. 1890 1893 1897 1901

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 37