44 401, waarvan een akte is overgeschreven en kadastraal toegepast. Om zijn tuin te vergrooten koopt hij later van D het perceel 402 erbij doch zonder akte. Het perceel 402 is dus op D's naam blijven staan. Bij de delimitatie verschijnen C en D en verklaren beiden, dat 401 en 402 thans geheel eigendom zijn van C. Fig. 3. Een kweeker E, eigenaar van No. 700, wenscht van F te koopen een elders gelegen perceel Q benevens de halve sloot No. 801, gelegen naast zijn eigendom (No. 700). Een meting wordt daarvoor aangevraagd, waarbij de landmeter de perceelen 801 en 802 doet ontstaan. De notaris vergeet evenwel bij de akte van over dracht het perceel 801 te vermelden. Bij de delimitatie verschijnen E en F en verklaren beiden, dat 700 en 801 thans eigendom zijn van E. Overdrachten als deze kunnen ook totaal vergeten zijn, doch als de handelende partijen het aangaande de grenslijnen eens zijn, staan zij in de beweringen der partijen volkomen gelijk met die gevallen, waarin de grenslijnen onveranderd zijn gebleven en met oud veld werk kunnen worden onderzocht en afgepaald. Kan nu worden verkregen, dat de rechterlijke bekrachtiging zich ook over deze gevallen uit strekt - al zij het, dat de bekrachtiging der beweerde rechten moet geschieden op verklaringen van eigenaren of lasthebbers, die een beschikkingsrecht over den eigendom kunnen laten gelden, dat, waar partijen niet tot overeenstemming willen komen, de rechter bij onherroepelijk vonnis een grens kan doen aanwijzen, dat de bekrachtiging met bevel tot overboeking in de openbare registers wordt overgeschreven, dan wordt door zulk een hermeting inderdaad schoon schip ge maakt ten aanzien van alle grensverschillen in het hermeten gebied. Geschiedt nu hetzelfde ten aanzien van tenaamstellingen en erf dienstbaarheden, dan kan wellicht van de zijde der hypotheekbe waarders de groote schoonmaak volledig worden gemaakt. Boetebepalingen op het overdragen zonder overschrijving kun nen gehandhaafd blijven en notarieele verzuimen kunnen daarbij worden hersteld. Amsterdam, October 1940.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 44