58 De „Mheen" met een oppervlakte van 74 ha zal wellicht steeds het weide- en hooiland van Elburg blijven. Bij de ruilverkaveling der „Haveltermade", ter grootte van 368 ha en met gemiddeld veel grooteren eigendom, kon gedacht worden aan een eigen ontwikke ling met stichting van nieuwe bedrijven in de toekomst. Hoe fraai de oplossing voor de Elburgsche ingezetenen moge zijn, voor de meer verspreid wonende weidegerechtigden der „Ha veltermade" paste ze afgezien van wat men met deze ruilver kaveling bereiken wilde -minder goed. Wanneer thans nog de belangstelling van den lezer voor de weiderechten op de Broeklanden onder Oldemarkt wordt gevraagd, behoef ik mij niet alleen te beroepen op de omstandigheid, dat er hier weer andere aspecten zijn. Bij een in het begin dezer eeuw tusschen de gemeente Oldemarkt en een weidegerechtigde gevoerd proces, werden heel wat geschiedkundige bijzonderheden verzameld. Naar aanleiding hiervan publiceerde Mr. THinnerts te Heeren veen in jaargang 1908 van het tijdschrift Themis een zeer be langwekkend artikel over „Het weiderecht van de ingezetenen in de Broeklanden van IJsselham". Voorts leverde de voorbereiding van de enkele maanden geleden aangevraagde ruilverkaveling der Broeklanden veel wetenswaardigs op. Het lijkt de moeite waard, van een en ander hier iets te vertellen. De gemeente Oldemarkt gelegen als ze is buiten de groote verkeerswegen zal slechts bij weinigen der lezers uit eigen aan schouwing bekend zijn. De Noordgrens, tevens grens tusschen Friesland en Overijssel, wordt gevormd door de Linde. Langs dit riviertje strekt het ca 900 ha groote complex der Broeklanden zich uit. Deze Broeklanden zijn van het Oosten naar het Westen door het Mallegat, de Tusschenbroeksloot en de Ossenzijler sloot ge scheiden in vier deelen, nl. het Ooster-, Nlarker-, Tusschen- en Buitenbroek. Tot voor enkele jaren vond eiken winter overstroo ming door het Lindewater plaats. De bemestende werking tenge volge van deze overstroomingen was wel niet bijzonder groot, maar er werd daardoor toch een niet al te slechte graszode in stand gehouden. Doordat de Linde gekanaliseerd werd en een constant peil verkreeg, veranderde de toestand. De jaarlijksche inundatie bleef iri den vervolge achterwege. Lage standen van de Linde kwa men nu evenmin meer voor, zoodat de waterloozing van de Broek-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 58