59 landen, welke gemiddeld slechts enkele decimeters boven het Lindepeil liggen, geheel onvoldoende werd. Bovendien laat het stelsel van waterloopen veel te wenschen over; de meeste perceel grenzen zijn slechts met palen aangeduid of worden door onbetee- kenende greppeltjes gevormd. Het terrein is dan ook een groot ge deelte van het jaar vrij drassig en de cultuurtoestand gaat ziender- oogen achteruit. Aanvankelijk waren pogingen om verbetering, door aanleg van wegen en waterloopen, aan te brengen, bij voorbaat tot mislukking gedoemd, wegens de versnippering in perceelen, de verspreide lig ging van ieders eigendommen en niet het minst door de uitoefe ning van het aan de ingezetenen der gemeente Oldemarkt toe komende recht van naweide op bijna het geheele complex. Het behoeft niet te verwonderen, dat enkele jaren na de tot standkoming van de ruilverkavelingswet hier de gedachte aan ruil verkaveling post vatte en de aandacht der Centrale Commissie op de Broeklanden werd gevestigd. Na onderzoek en besprekingen ter plaatse kwam men aldra tot de conclusie, dat de regeling van het naweiderecht het voornaamste probleem opleverde en dat alleen afkoop in geld doeltreffend zou zijn. Maar hoe? Door storting van een bedrag in de gemeentekas? Door stichting van een fonds? Door regelrechte uitbetaling aan de ingezetenen? En hoe groot zou het bedrag moeten zijn? Bij de be antwoording dezer laatste vraag liepen de meeningen der belang hebbenden zeer uiteen. Toch was het van groot belang, dat hier over eenige overeenstemming en zekerheid bestond. De eigenaren konden moeilijk riskeeren een ruilverkaveling aan te vragen, welke hun lasten zou kunnen opleggen, die boven het verkregen voordeel zouden gaan. Tot een aanvraag kwam het voorloopig niet. De ruilverkavelingsplannen veroorzaakten een zoodanige deining onder de weidegerechtigden, dat het voor de rust in Oldemarkt geraden leek, ze voor eenigen tijd op te schorten. Dat was in het jaar 1935. Hiervóór is reeds mededeeling gedaan van een in het begin dezer eeuw gevoerde procedure over het weiderecht. Dit zat den Olde- markters nog goed in het geheugen. Ook in den loop der eeuwen was het niet altijd vrede geweest.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 59