64 Deze commissie, waarin belanghebbenden uit verschillenden hoofde en deskundigen zitting hadden, begon in 1938 haar werk zaamheden. Ze bracht in 1939 rapport uit, welk rapport aanleiding werd voor de gewestelijke landbouworganisaties om gezamenlijk een aanvraag tot ruilverkaveling der Broeklanden in te dienen. •Over het onderzoek der commissie en de gevolgtrekkingen, welke ze maakte, zij het een en ander verteld. In het voorgaande is reeds aangetoond, hoe de weiderechten op de Broeklanden van Oldemarkt door de eeuwen heen gehandhaafd bleven, al is dan de voorweide op een gegeven oogenblik vervallen. Waren vroeger regeling en toezicht bij de dorpsbesturen, thans vervult het gemeentebestuur deze taak op de wijze, zooals in de desbetreffende verordening nader is omschreven. Zakelijk zal deze verordening slechts zeer weinig verschil vertoonen met de vroeger gegolden hebbende regelingen. In het kort geschetst is de toestand als volgt. Alle ingezetenen der gemeente Oldemarkt hebben naast de burgerlijke gemeente recht van naweide op de Broeklanden met dien verstande, dat de inwoners van IJsselham gerechtigd zijn tot de weide in Buiten- en Tusschenbroek en de overige inwoners der gemeente tot die in Marker- en Oosterbroek. Praktisch profiteeren alleen de veehoudende ingezetenen van het naweiderecht, dat echter toekomt aan alle ingezetenen der ge meente. Schaft dus een niet-veehoudende ingezetene een veestapel aan, dan wordt die bij de opening der naweide toegelaten. De opening en sluiting der Broekweide worden telkenjare door den Raad vastgesteld. Mannelijk en ziek vee wordt geweerd. De Raad bepaalt verder de schering, het maximaal aantal toe te laten schapen en stelt het ^reidegeld vast voor de inscharing van vee van elders wonenden; eveneens voor vee van IJsselhammers, dat in Ooster- en Markerbroek en voor vee van de andere inge zetenen, dat in Buiten- en Tusschenbroek geweid wordt. Deze wei- degelden worden ten bate van de gewone middelen gestort in de gemeentekas, waaruit ook de aan de regeling der naweide verbon den uitgaven worden bestreden. Door de eerder genoemde uitspraak van het Gerechtshof te Leeuwarden inzake het geschil tusschen een IJsselhammer veehou der en de Gemeente, was de commissie, welke het vraagstuk van de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 66