neele indeeling van het geheele bouwblok kan doen verdwijnen. Ook heeft men dan steeds de moeilijkheden met handelingsonbe- kwamen als gehuwde vrouwen, minderjarigen, curandi, van gron den onder bewind of fideï-commis, die meestal een hinderpaal vor men om tot het doel te geraken. Terwijl men verder niet gering moet denken over de moeilijkheden verbonden aan de tallooze over drachten en ruilingen, die moeten worden beschreven, aan royee ring van hypotheken, opheffing van servituten. Een wettelijke procedure zou op dit stuk natuurlijk veel eenvoudiger zijn en kunnen leiden tot titelzuivering, die langs vrijwilligen weg niet te bereiken is. In Hessen (Mainz) waren reeds in 1875 ter zake eenige wette lijke maatregelen genomen. Het was daar mogelijk een bouwver- bod te leggen op gronden, die bij een plan van ruilverkaveling zouden worden betrokken en die geen goeden vorm of te geringe oppervlakte dan wel te geringe frontbreedte langs de straat hadden. Verder kon van onwillige eigenaren de grond worden onteigend ten name van de stad, die dan zelf met dien grond aan de ruilver kaveling moest deelnemen. Noodig bleef echter ook daar een geheel door wetsbepalingen geregelde procedure als bij de agra rische ruilverkaveling. Immers de te behalen voordeelen zoowel voor de gemeenschap als voor den privaten eigenaar zijn van dien aard, dat daardoor een ingrijpen van den wetgever in het private eigendomsrecht volkomen gerechtvaardigd schijnt. In het Zeitschrift für Vermessungswesen (Z.f.V.) van 1892 vindt men op blz. 448 vlgg. een artikel van Steppes, Die gesetzliche Regelung eines Auseinandersetzungsverfahrens [ür stadtischen Baugmnd. Deze S. wijst met instemming op de voordeelen van de agrarische ruilverkaveling, zoodat de gedachte aan een wettelijke regeling voor de stedelijke ruilverkaveling volgens hem een groote bekoring moet hebben. Men zou daardoor kunnen voorkomen scheeve gebouwen doordat de perceelgrenzen de rooilijnen onder een scherpen hoek snijden, inpandige terreinen, te kleine percee- len enz. Echter, zegt Steppes, hier rijzen wel zeer groote moeilijkheden. Bij agrarische ruilverkaveling hebben alle deelnemers hetzelfde be lang, n.l. een zoo goed mogelijk landbouwkundig gebruik van hun gronden te kunnen maken. Bij stedelijke ruilverkaveling in voor- loopig nog niet bebouwde streken, zullen sommigen streven naar

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 6