71 eigendom aan veehouders zou toekomen? Wanneer wordt men als veehouder-medegerechtigde aangemerkt? enz. Zwaar woog bovendien voor de commissie het argument, dat bij schadeloosstelling in land, hoe dan ook, voor de eigenaren niet alleen het aantrekkelijke der ruilverkaveling zou verdwijnen, maar dat tevens door de groote inkrimping hunner oppervlakte voor velen de mogelijkheid tot bouw van boerderijen niet meer zou bestaan, en dat afstemming zeker het gevolg zou zijn. Ook het denkbeeld van fondsvorming werd verworpen. Uit zoo'n fonds zouden immers jaarlijks uitkeeringen worden gedaan, terwijl toch te voorzien is, dat velen meer behoefte aan directe uitbetaling hebben, b.v. voor aankoop van land. Bovendien beteekent de op lossing door middel van fondsvorming eigenlijk het afschuiven door de ruilverkaveling van een deel der moeilijkheden op anderen. De conclusie was dus: schadeloosstelling in geld, uit te betalen aan de rechthebbenden, ieder voor zijn deel. Nu was de schade door verschillende naweidegerechtigden wel breed uitgemeten, maar niemand had er zich aan gewaagd gegevens voor een nauwkeurige berekening te verstrekken. De commissie slaagde er in op verschillende wijzen een bedrag te berekenen en de resultaten stemden zoo goed overeen, dat de juist heid wel aangenomen moet worden. Het door haar berekende totale afkoopbedrag kwam neer op ten hoogste 300.— per ha of 225.000 in totaal. Vermeldenswaard is hoe goed de samenhang met de in 1937 en eenige voorgaande jaren bestede landprijzen bij publieken verkoop bleek te zijn. Van 14 met naweide belaste perceelen, verspreid over de vier Broeken, in totaal groot ruim 26 ha, werd voor den gemiddelden koopprijs gevonden: 733.— per ha. Verder werd over de jaren 1934—1937 nagegaan de gemiddelde verhouding van de prijzen, besteed voor eerste snede en naweide van een aantal niet met naweide belaste perceelen, eveneens in de Broeklanden gelegen. De uitkomst was 277 100. Uit deze verhouding en den gemid delden koopprijs ad 733.volgde een waarde voor de naweide van 264.— per ha. De toepassing der voor de naweide-vrije perceelen gevonden ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 73