72 houding op de wel zoodanig belaste perceelen leverde geen beden king op, daar de waarden der eerste snede weinig bleken te ver schillen. Ze waren nl. respectievelijk gemiddeld 60.— en 52.— per ha. De commissie was echter van meening, dat 300.per ha niet geheel toereikend zou zijn. Aan alle ingezetenen moest immers voor afkoop van het recht nog een bedrag worden betaald en bovendien kon de gemeente Oldemarkt wegens het gemis van de netto opbrengst der weidegelden aanspraak op een zeker bedrag maken. Tenslotte zag men in, dat voor verschillende veehouders de aan passing in de eerste jaren eenige moeilijkheden en risico s zou kun nen meebrengen. Tenslotte is dan ook geadviseerd de afkoopsom te berekenen naar een gemiddelde van 350.per ha, om te slaan naar de in gevolge de ruilverkavelingswet uit de schatting te berekenen waarde der perceelen. De eigenaren zullen bovendien de ruilverkavelings- kosten moeten betalen en dus in totaal 400.a 450.per ha hebben op te brengen. Aangenomen kan worden, dat zoodanige lasten, als ruilverkavelingsrente in 30 termijnen te betalen, voor hen aanvankelijk geen grooter risico meebrengen dan het tenietgaan van de naweide voor de Oldemarkter veehouders. En zeker is wel, dat op den duur het profijt aan beide kanten is. Of de veranderde tijden invloed zullen hebben op de definitieve vaststelling van de afkoopsom moet natuurlijk bij uitvoering van de ruilverkaveling nog worden afgewacht. De commissie meende zich niet te moeten uitspreken over even tueel verschil in waardeering van de naweide op de verschillende Broeken en laat deze kwestie geheel ter nadere regeling over aan de te benoemen Plaatselijke Commissie. Wel gaf ze in overweging de vordering der gemeente Oldemarkt niet in geld maar in land uit te keeren. Aan de gemeente zal mis schien als gekapitaliseerd bedrag van haar jaarlijksche revenuën - slechts een kleine som toekomen, maar wanneer we haar zien als vertegenwoordigende de gezamenlijke ingezetenen, kunnen ook andere overwegingen gelden. We hebben gezien, dat de aanpas singsmoeilijkheden voor een bepaalde categorie veehouders het grootst zullen zijn. Er zou veel gewonnen zijn, wanneer deze men- schen gedurende de eerste jaren eenige zekerheid hebben, voor normale prijzen hooi- en weiland te kunnen huren. Dit zou min of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 74