76 na 1421 en kunstmatige afdamming dwongen het Maaswater voortaan alleen te stroomen naar Woudrichem en vandaar samen te vloeien met het Waalwater. Ook bij Heerenwaarden werd het Waalwater met het Maaswater vermengd. Dit samenstroomen van een Alpenrivier (Waal) en een regenrivier (Maas) heeft een slechten invloed uitgeoefend op de afstrooming van het Maas water, waardoor de Noordelijke en Noordoostelijke gedeelten van Noord-Brabant veel wateroverlast ondervonden hebben. Niet alleen het Maaswater werd belemmerd in zijn afvoer bij hoogen Waal waterstand, doch ook het water van het groote stroomgebied van de Dieze, ontstaan uit de vereeniging van Dommel en Aa, met hun zij riviertjes, bedreigde van uit het Zuiden de omgeving van s-Her- togenbosch met overstrooming in de tijden, dat de afvoer van het Maaswater door de hooge Wbalstanden werd belemmerd. Reeds uit de 15e eeuw dateeren de plannen om tot verbetering van den toestand rond 's-Hertogenbosch te geraken. In 1658 ontwierp de landmeter Bastingius een afwateringskanaal van 's-Hertogenbosch naar de Donge. Dit is dus het eerste ont werp, dat de oplossing vindt, door het water naar den Amer te voeren. Het kanaal werd echter niet gegraven. De eerste verbete ring van den toestand rond 's-Hertogenbosch werd in 1766 gebracht door de Baardwijhsche overlaat, welke het Maaswater, dat tusschen Crèvecoeur en Hedikhuizen bij Bokhoven over den onbekaden lin ker Maasoever Zuidwaarts stroomde achter Vlijmen om, naar den Amer moest voeren. In 1823 opperde Krayenhojf een plan tot scheiding van Maas en Waal. Vele plannen werden nadien nog geopperd, doch eerst in 1883 kwam tot stand de wet, waarbij besloten werd om: 1°. de uitmonding van de rivier de Maas te verleggen naar den Amer; 2°. den Amer te normaliseeren; 3°. de Maas af te sluiten beneden Heusden; 4°. de afwatering te regelen van de gronden langs de Bergsche Maas; 5°. de afwatering rond 's-Hertogenbosch te verbeteren: 6°. de Heerenwaardensche overlaten te sluiten. De vorming der nieuwe rivier, de Bergsche Maas, werd, al naar mate de onteigening vorderde, in gedeelten uitgevoerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 78