77 Zoo spoedig mogelijk na 1883 werd met het werk aangevangen en in 1904 was de Bergsche Maas gereed, benevens de normalisee ring van den Amer, alsmede de afsluitdijk bij het Heleind en de af- sluitdam bij Andel met schutsluis voor de scheepvaartverbinding via het Heusdensche kanaal tusschen s-Hertogenbosch en Gorin- chem en kon het Maaswater gescheiden van het Waalwater naar den Amer afstroomen door de Bergsche Maas. Vanzelfsprekend waren voorzieningen noodig in de afwatering van de gronden langs deze nieuwe rivier. Deze gronden zijn te verdeelen in drie groepen: 1°. die, welke voorheen afwatering hadden op het Oude Maasje. 2°. die, welke gelegen zijn langs de Donge. 3°. die, welke afwateren op de Bleek- en Oostkil (gelegen be oosten den Biesbosch) Bepalen wij ons, daar wij het oog gevestigd houden op de Lang straat tot 1°. voor zoover gelegen bezuiden de Bergsche Maas. Oorspronkelijk heeft het in de bedoeling gelegen de Bergsche Maas de bedding van het Oude Maasje te doen volgen, doch na overleg met de belanghebbenden, eigenaren en pachters van de hooilanden aan den rechteroever van het Oude Maasje, die, voornamelijk in de Langstraat wonende, een groot bezwaar zagen in de afsnijding van deze hooilanden van hun bedrijven door de breede rivier, is ten slotte de Bergsche Maas Noordelijker gelegd. Het Oude Maasje kon dan dienst blijven doen voor de afwatering en bevloeiing van de hooilanden en tevens voor de scheepvaart naar de Langstraatsche havens. Besloten zijnde om het Oude Maasje te laten bestaan en de Bergsche Maas Noordelijker te graven, werd overwogen het Oude Maasje af te dammen bij Keizersveer en aldaar een schutsluis voor de scheepvaart te bouwen. Belanghebbenden hadden tal van be zwaren tegen afdamming van het Oude Maasje. Interessant is in dit verband, dat thans weer ernstige plannen tot afsluiting van het Oude Maasje bestaan. Bij nader inzien werd van deze afsluiting afgezien, niettegenstaande de scheepvaartsluis bij Keizersveer reeds was gebouwd en bleef het Oude Maasje als open getijrivier in ver binding staan met den Amer. De gronden bezuiden de Bergsche Maas zijn naar de wijze van afwatering in vier groepen te verdeelen (zie figuur 1): 1°. Het gebied H, hetwelk in het Oosten begrensd wordt door de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 79