7 het verkrijgen van gunstig gelegen en gevormde perceelen om later te kunnen bouwen. Anderen daarentegen zullen hun landbouw bedrijf zoo lang mogelijk willen voortzetten en daarom weinig be lang hebben bij de verandering der perceelsvormen, opdat er later goede bouwterreinen uit zullen kunnen worden verkocht. Ook de lange duur der procedure, noodig omdat hier wel een zeer groote zorgvuldigheid is geboden, kan aanleiding geven tot renteverlies, dat een mogelijke latere winst bij verkoop als bouwterrein, of bij verkoop van gedeelten aan bouwlustige buren, zal overtreffen. Dan is er de moeilijkheid, dat de procedure ten doel heeft bouw terreinen te scheppen om te verkoopen, waardoor men dus zijn landbouwbedrijf moet opgeven, wat bij de agrarische ruilverkave ling juist niet mag gebeuren. Bij de landelijke ruilverkaveling is ge makkelijk te voldoen aan den eisch, dat elke kavel aan een weg moet liggen, bij stedelijke ruilverkaveling is de frontbreedte aan een straat een van de belangrijkste factoren, waarom de S. dan ook meent, dat in een wet zeker moet komen de bepaling, dat ieder recht heeft zijn kavel aan de straat te krijgen als bij den inbreng. Dit nu zal wel gaan als er reeds een eenigszins regelmatige verkaveling be stond en alleen de grenzen wat moeten worden gedraaid om gun stiger snijding met de straat te verkrijgen. Bij verwarde perceels- indeeling zal het echter op groote bezwaren stuiten. Steppes oppert het denkbeeld om door Staatscommissies allen grond in de bouwblokken te laten onteigenen, goed te verkavelen en dan weer te verkoopen, waarbij de oude eigenaar voorkeur zou moeten hebben. Met de wenschen van die eigenaren over grootte en vorm der perceelen zou bij de herverkaveling rekening moeten worden gehouden. Ook zouden de moeilijkheden kunnen worden opgelost, als men meer van geval tot geval ging handelen. De bouwverordening zou moeten bepalen, dat alle perceelgrenzen loodrecht op de rooilijn moeten staan. De eigenaar, die wil bouwen, moet dan het recht heb ben de daartoe noodige strooken van de buren op eenvoudige wijze door onteigening in handen te krijgen (zooals in Bazel sinds de wet van 1864 mogelijk is). Wij zien dat in Duitschland van verschillende zijden aangedron gen wordt op ingrijpende maatregelen om de beschikking te krijgen over goede bouwterreinen. Men vergete evenwel niet, dat in dien

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 7