80 lijn HeleindVlijmen en in het Westen door het afwaterings kanaal van 's-Hertogenbosch naar Drongelen. Dit gebied loost via een syphon onder laatstgenoemd kanaal op het Zuider kanaal (in 1892 gereed gekomen) en kan zoo noodig bemalen worden door een gemaal geplaatst nabij dezen syphon. 2°. Het gebied E, gelegen tusschen het afwateringskanaal 's-Her togenboschDrongelen en de Waalwijksche haven. Dit ge bied loost vrij op het Zuiderkanaal door eenige duikers. 3°. Het gebied G, A, B, C, D, liggende bewesten de Waalwijk sche haven, loost door middel van het daartoe gegraven Zui derafwateringskanaal via een uitwateringssluis en een gemaal bij Keizersveer op het Oude Maasje. Oorspronkelijk was het stoomgemaal bij Keizersveer voorzien van een scheprad. In 1938 is het scheprad vervangen door een tweetal electrisch gedreven centrifugaalpompen, met een capaciteit van elk 180 m3 per minuut. Het water van de binnenpolders loost op het Zuiderafwateringskanaal d.m.v. duikers en sluizen. Het water van de buitenpolders wordt door vier zijkanalen, loopende in de richting N.Z. (zie fig. 1) op het Zuiderafwateringskanaal gebracht, hetwelk dus dienst doet zoowel voor de binnen-, als voor de buitenpolders. De voormalige vrije loozing op het Oude Maasje van de binnen- en buitenpolders bleef gehandhaafd bij ebbestand. Bij waterbezwaar en hoog buitenwater treedt het gemaal bij Keizersveer in werking. 4°. Het gebied F, begrensd door de Bergsche Maas en het Oude Maasje, loost op den Dussenschen Gantel, welke werd afge sloten en van een gemaal voorzien. In de afwatering van het inundatiegebied van Dommel en Aa bij 's-Hertogenbosch moest nog worden voorzien. Bij hoogen Maas stand bij Crèvecoeur werd de uitloozing van de Dieze gestremd en geraakte het gebied bij 's-Hertogenbosch door het opgestuwde water van den Dommel en de Aa onder water. Ter verbetering van dien toestand werd gegraven het afwate ringskanaal van 's-Hertogenbosch naar Drongelen en werd de Dieze beneden de spoorweghaven te 's-Hertogenbosch afgedamd en werden daar keer- en schutsluizen aangebracht. De mogelijkheid tot winterbemesting met vet Maaswater van de polders bewesten de Dieze bleef dus bestaan. Het Drongelsche Kanaal treedt eerst bij een bepaalden water-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 82