86 watering van de bouwlanden geschiedt door een syphon onder de Oude Straatbeek op het zijkanaal van het Zuiderafwateringskanaal Voor de Dellen (grasland) is de mogelijkheid tot waterverversching d.m.v. een duiker met schuif aan de Kerkvaart gehandhaafd ge bleven. Voor een loswal aan het Oude Maasje is zorggedragen. De wegen zijn van een klinkerverharding voorzien. De kavels konden in het najaar van 1940 in gebruik worden genomen. In de drie voornoemde uitgevoerde ruilverkavelingen werden reeds verschil lende kavels gedraineerd. Een blik op de kaartjes van den ouden en nieuwen toestand toont de aanzienlijke winst aan cultuurgrond, welke ontstaat door het dichten der oude perceelsslooten. Tal van andere objecten in de Langstraat komen voor ruilver kaveling in aanmerking. Voor den Overdiepschen Polder (fig 1, letter F) worden reeds de voorbereidingen om tot een aanvrage te komen gemaakt. Indien de Keizersweg van Geertruidenberg naar het Keizersveer zal worden omgelegd buiten Geertruidenberg en Raamsdonksveer heen, zal dit ook goed met een ruilverkaveling gepaard kunnen gaan (fig. 1, letter G) Voor het gebied aangegeven in Fig. 1 bij letters D en E zal, wan neer tot afsluiting van het Oude Maasje is overgegaan, ook ruil verkaveling van veel nut zijn (buitenpolders van Besogen en Waal wijk Voor het gebied aangegeven in fig. 1 met letter H (Vlijmen Heusden) zijn reeds twee aanvragen voor ruilverkaveling inge komen. Ook de binnenpolders zijn in lange smalle perceeltjes verdeeld en ook daar heerscht gebrek aan toegangswegen. De perceelsschei dingen worden daar meestal gevormd door slootjes, aan weerskanten met houtgewas beplant, waaraan naast het voordeel, dat het vee de slootkanten niet zoo zeer kan intrappen, het nadeel staat van slechten grasgroei in de nabijheid van het hout. In de buitenpolders van de Langstraat is dus reeds door toepas sing van ruilverkaveling veel nuttig werk verricht. Van veel belang is echter, dat de eigenaren of gebruikers der gronden de kavelslooten goed onderhouden, opdat de detailont watering goed blijft. Eveneens is van veel belang, dat de wegen gevrijwaard blijven tegen modderig worden door de afkomende klei van de wielen der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1941 | | pagina 88