L A ND MEE TKUN DE. Azimuthsbepaling op de Poolster. N. D. Haasbroek, Landmeter van het Kadaster, Amsterdam Door den heer Roelofs is op blz. 3 e.v. een methode ontwikkeld om, zonder gebruikmaking van astronomische jaarboeken, op elk willekeurig moment in de jarenreeks 19401960 het azimuth van de poolster te bepalen in ieder punt, dat door de R.D. coördinaten X en Y is gegeven. De methode komt er op neer, dat eerst met behulp van de tabel len I t/m IV het in Greenwich middelbaren zonnetijd (u) uitge drukte waarnemingsmoment wordt omgerekend in Greenwich mid delbaren sterretijd. Vervolgens wordt uit de gegeven coördinaten X en V het tijdverschil bepaald tusschen Greenwich en de plaats van waarneming (zie hiervoor mijn artikel in dit tijdschrift, jaar gang 1939, blz. 164). De Greenwich middelbare sterretijd moet met dit tijdverschil worden vermeerderd om tot den plaatselijken sterre tijd t te geraken. Met behulp van de tabellen V t'm VIII bepaalt Roelofs vervolgens het azimuth van Polaris in het punt waar de meridiaan van de plaats van waarneming den parallelcirkel door Amersfoort snijdt. Aan dit azimuth wordt met een nomogram (fig. 7) een correctie aangebracht, welke, behalve van de Y, tevens af hankelijk is van het azimuth en van den plaatselijken sterretijd. Na lezing van zijn uitstekend opstel vroeg ik mij af, of het niet mogelijk zou zijn, gebruik makende van zijn tabellen, de methode iets te wijzigen en op het oogenblik van de waarneming het azi muth van Polaris te bepalen in het nulpunt van het assenstelsel der R.D. Mijn nomogram voor de bepaling van het sterretijdverschil tusschen Greenwich en de plaats van waarneming zou dan kunnen vervallen, terwijl de waarden ri in tabel I van Roelofs vermeerderd zouden kunnen worden met 21 m33,0s (het in tijd uitgedrukte lengte verschil tusschen Greenwich en Amersfoort), waardoor de Amers- foortsche middelbare sterretijd op zeer eenvoudige wijze wordt be paald. In de plaats van het vervallen nomogram zouden correctie- nomogrammen moeten worden ontworpen in verband met de abs- cis van de plaats van waarneming. Opgemerkt moet worden, dat de azimuthcorrectie in verband met de Y van de plaats van waar neming blijkens het nomogram van Roelofs tevens afhankelijk is van den plaatselijken sterretijd, dus van de X van het punt van waarneming. Deze afhankelijkheid van de X is echter zoo gering, dat het er voor de bepaling van de azimuthcorrectie niet toe doet of men den Amersfoortschen sterretijd gebruikt of den plaatse-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1942 | | pagina 41