49 Belangrijke veranderingen ondergingen de hoofdstukken over de afbeelding van de ellipsoïde. De theorie hiervan is thans op algemeene mathematische grondslagen opgebouwd. Men vindt behandeld, zeer volledig, de theorie van de projectie volgens Gauss—Krüger, inbegrepen de afleiding van transformatiefor mules tusschen twee dezer systemen. Dan volgt de toepassing van de theorie op een conforme projectie met as Oost—West en op de conforme kegelprojec tie. Tenslotte wordt in het kort de stereografische projectie volgens Roussilhe van de ellipsoïde gegeven. Een belangrijk hoofdstuk is vervolgens de afbeeldinq van de ellipsoïde op den bol. In het achtste hoofdstuk is voor alles rekening gehouden met de vele nieuwe methoden op het gebied van de meting der zwaartekracht. Zoo zijn nieuwe slingerapparaten voor relatieve zwaartekrachtsmeting besproken en zijn vermeld de slingerwaamemingen in de duikboot, benevens de theorie van den slinger van Holwech Lejay. Uitbreiding is gegeven aan de reductie van zwaartekrachts metingen, speciaal voor wat betreft de isostasie. Voor de vereffening van astronomisch-geodetische netten is aangetoond hoe deze in strengen vorm moet geschieden. Ook werd de beteekenis van de verge lijking van Laplace voor een triangulatie meer naar voren gehaald. Het laatste hoofdstuk werd aangevuld met de nieuwe resultaten omtrent de poolbeweging. De inhoud van het boek maakt eert voortreffelijken indruk. Op de groote bruikbaarheid van dit standaardwerk behoeft hier niet speciaal te worden ge wezen. Thans is het weer up to date en de diensten, die het kan bewijzen, zijn daardoor weer toegenomen. Het karakter van het boek is er op gericht den practischen gebruiker van dienst te zijn. Soms gaat dit ten koste van de verdieping van het inzicht. Ook bij het doorlezen van dit deel viel mij hetzelfde gemis op, dat ik constateerde bi] de behandeling van den eersten „Halbband" van dit werk, nl. dat er een met wat breedere beschouwing over de conforme projectie werd gegeven. Wel is waar valt er in dit opzicht een verbetering te constateeren bij deze laatste herziening, maar alles is nog te veel opportunistisch. Eens te meer word ik ver sterkt in mijn overtuiging, dat slechts alleen dan een goed inzicht kan worden verkregen in de vraagstukken van de hoogere geodesie, indien men deze in de klassieke differentiaalmeetkunde fundeert. Dit geldt niet alleen voor de kaart projecties, maar evenzeer voor problemen als de overbrenging van de qeoqra- fische coördinaten door richting en afstand. In dit boek wordt bij den lezer de kennis van de differentiaalmeetkunde niet ondersteld. Het gevolg is, dat de be grippen uit dit studievak zoo goed zoo kwaad moeten worden aangebracht het geen tot weinig bevredigende resultaten voert. Ik kan mij tenminste niet voor stellen, dat iemand uit dit boek goed kan leeren wat precies de geodetische lijn voor een kromme is. Wil men, om het boek niet te uitgebreid te maken, de hoofdzaken uit de differentiaalmeetkunde niet opnemen, dan kan men den lezer verwijzen naar een der vele goede werken op dit gebied. Alleen dan is het mogelijk tot een juiste begripsvorming bij den lezer te geraken. Tevens zou het wetenschappelijke peil van dit deel van het werk er aanmerkelijk door worden verhoogd Het gedeelte van het werk, dat gaat over de problemen, die met de zwaarte- kracht verband houden, maakt den indruk aanmerkelijk gemoderniseerd te zijn. Ik acht mij op dit terrein echter niet voldoende deskundig om daarover opmer kingen te maken Wel meen ik te mogen vaststellen, dat hetgeen hier qeboden wordt, uitstekend geschikt is om een behoorlijk inzicht in de materie te ver krijgen. Het geheele boek door vindt men verwijzingen naar de literatuur, ook naar de modernste tijdschriftartikelen. Een bewijs voor de degelijkheid, waarmee de her- ziening is uitgevoerd. Ondanks de uitgeoefende kritiek, die trouwens door zeer welwillende bedoe lingen werd ingegeven, is het boek in alle opzichten bij de lezers aan te bevelen en het volledig herziene handboek is een kostelijk bezit voor eiken geodeet. J. M. TIENSTRA.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1942 | | pagina 49