52 <ee^ cO-? grafische en topografische), militaire memoriën, verkenningen, beschrij vingen en verder alles wat tot de kunst des oorlogs betrekking heeft. De taak van genoemd depot was zeer omvangrijk en omvatte o.a. „het doen der geodesische en astronomische waarnemingen, benevens de daartoe betrekking hebbende berekeningen; het vervaardigen van topographische, statistique en itineraire kaarten; het teekenen van kaar ten, plans enz.; het doen van waterpassingen; het examineren van alle journalen en zeereizen, het verzamelen en redigeren van alle observa- tiën op de zeevaart, benevens het verbeteren der zeekaarten, plans en memoriën der Koloniën, verder alle observatiën die op de Koloniën be trekking hebben; het vervaardigen van eene kaart op de schaal van 1 115200 tot het bepalen van de nieuwe verdeeling van het grondge bied in de departementen".1) C. R. Th. Baron KRAYENHOFF M. J. DE MAN 17581840 1765-1838 Tot Directeur-Generaal van genoemd depot werd bij decreet van 18 Juli 1806, nr 30 benoemd C. R. Th. Krayenhoff, Kolonel der genie. Directeur der fortificatiën. Reeds 14 Januari 1796 was hij door de pro vincie Holland benoemd tot directeur van het Departement van de Krammer en Biesbosch tot aan en met het eiland Texel. In 1798 kreeg Krayenhoff opdracht tot de vervaardiging van een algemeene kaart van ons land, welke „chorographische kaart der Noordelijke provinciën van de Nederlanden" 23 jaren later als vrucht van zijn moeilijke en omvang rijke geodetische en astronomische metingen en berekeningen, op zijn naam door de regeering in het licht is gegeven.2) Met dezen arbeid werd in 1802 een aanvang gemaakt, doch in 1806 in betere uitvoering. Bij bovengenoemd decreet was bevolen, dat het Depot-Generaal van Oorlog spoedig moest worden geformeerd en gereorganiseerd. Krayen hoff diende daartoe een ontwerp in aan den Koning. In dat ontwerp zegt kolonel Krayenhoff o.a.: dat het Depot-Generaal van Oorlog van vrij meer belang is, dan wel de beteekenis van het woord alleen in den 1) De Top. Inr. en onze Top. kaarten in de Ned. Strijdmacht en hare mo bilisatie in 1914, door J. J. C. van Dijk, blz. 201. 2) Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, dl. II, blz. 721.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1942 | | pagina 52