LANDMEETKUNDE. J. T e r s a g o, Landmeter van het Kadaster, Borgerhout (België) Overbepaalde gelijkvormige aansluiting aan twee punten met oriënteering in tusschenpunten. (Aansluiting aan punten van derde orde welke zich dicht bij elkander bevinden.) In sommige landen worden de coördinaten der punten van derde orde berekend alleen uit voorwaartsche richtingen uit punten van tweede orde, zonder rekening te houden met de op het oogenblik der berekening reeds bekende coördinaten van om liggende punten van derde orde. Aldus wordt voor de coördi naten der punten van derde orde slechts een nauwkeurigheid t. o. v. de coördinaten der punten van tweede orde nagestreefd, terwijl hun nauwkeurigheid t. o. v. de coördinaten van punten van derde orde, welke zich soms dicht bij het beschouwde punt bevinden, aan het toeval wordt overgelaten. Bij de studie welke hier volgt, veronderstellen wij te doen te hebben met zulk een Rijksdriehoeksmeting, waaraan een kadastrale hermeting moet worden aangesloten. Gezien de onzekerheid in de betrekkelijke ligging der punten van derde orde, zou het gewaagd zijn, zonder voorafgaande controle van de gegeven coördinaten, enkel door afzonderlijke puntsbepaling het primaire net aan te vullen, om aldus voldoende aansluitingspunten voor veelhoeksmetingen te verkrijgen. Hiertoe geve men de voorkeur aan een plaatselijke driehoeksmeting (een aaneengesloten net van driehoeken), waarbij ook de gegeven punten van derde orde als driehoekspunten worden genomen. Nadat men dit net vereffend heeft, wordt het aangesloten aan twee punten van de Rijksdriehoeksmeting, b.v. de twee meest van elkander verwijderde punten. Zij dit de voorloopige aan sluiting. Ten einde de overbepaalde aansluiting te verwezenlijken, zoekt men de coëfficiënten welke op de meest waarschijnlijke wijze aan volgende correctievergelijkingen voldoen Wanneer een punt van tweede orde tot de plaatselijke driehoeksmeting behoort, zal men aan dit punt aansluiten. Daarna verschuift men den oorsprong der coördinatenstelsels naar dit punt (evenwijdig met de assen). Daar de coördi naten van een punt van tweede orde als definitief moeten worden beschouwd, zal men verder A 0 en B 0 stellen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1942 | | pagina 65