VERSCHILLENDE ONDER WERPEN 92 Nederlandsche Landmeetkundige Federatie. Literatuuroverzicht (boekbeoordeelingen). We willen nog de aandacht vestigen op een artikel op blz. 287 over de taak van den deskundige in het proces door Me Mestre, advocaat te Parijs, die op merkt, dat die taak een andere is dan die van den getuige, terwijl ze in de praktijk veelal door elkaar gaan loopen. Het zuivere deskundigenbericht is geen bewijsmiddel; de deskundige is een soort verlengstuk van den zittenden rechter, dien hij iets mededeelt; deze moet dan verder zelf beoordeelen wat hij met die raadgeving of met de geconstateerde of gecontroleerde feitelijkheden wil doen. Zutphen, April 1942. J. H. JONAS. MEDEDEELINGEN. In September 1942 zal het vijfde congres worden gehouden, zoo mogelijk in aansluiting met de jaarvergadering van de Ned. Vereeniging voor Fotogram- metrie. De volgende vier commissies zullen vergaderen: „Landmeetkundige tech niek", „Fotogrammetrie", „Recht en administratie" en „Werkkring en maat schappelijke positie". Rapporten en mededeelingen kunnen vóór 1 Juli a.s. bij de rapporteurs van de betrokken commissies worden ingezonden. Voor de adressen van de rapporteurs zie men blz. 61 van dezen jaargang. De wnd. secretaris, R. ROELOFS. Vermessung, Grundbuch und Karte. Festschrift zur Schwei- zerischen Landesausstellung in Zürich 1939, 287 blz. en 11 kaar ten, 18X25 cm, Verlag des Schweizerischen Geometervereins, bei E. Rüegger, Hammerstrasse 117, Zürich 7; 1941. Prijs geb. Schw. Fr. 6. dass eine gedruckt zu kaufende Karte für die Allgemeinheit unvergleichlich grosseren Wert habe, als die in irgend einer Amtsstube sorgfaltig aufbewahrte, handgezeichnete Karte (Original); die gedruckte Karte verhalte sich zu ihrer Originalzeich- nung wie eine öffentliche Bibliothek zu einem ge heimen Archiv." (Uitspraak van Prof. Jordan in 1897.) Het is een uitstekende gedachte geweest van de Zwitsersche Landmetersver- eeniging om alles, wat er op de landelijke tentoonstelling van 1939 in Zürich te zien was in het paviljoen voor Landmeetkunde, Grondboek en Kaart, vast te leggen in een jubileumnummer. In een verzameling van 33 artikelen van de hand van de meest vooraanstaande personen op dit gebied, gevolgd door 11 kaarten, is men er in geslaagd een zoo volkomen overzicht te geven, dat dit boek zijn plaats waard zal blijken te zijn in de bibliotheek van iederen geodeet als wel in die van ieder, die belang stelt in allerlei soorten van kaarten. De geodeet zal zich zoowel interesseeren voor veel wat de 33 artikelen bieden, - waarbij ik speciaal zou willen noemen: Landestriangulation und Landesnivellement door H. Zölly, Die photogrammetrischen Methoden und ihre Anwendung door Prof. Dr. Max Zeiler, Das Grundbuch, seine rechtliche und wirtschaftliche Bedeu- tung door Dr. F. Jenny, Grundbuch vermessung in Verbindung mit der Güter- zusammenlegung door Dr. h.c. J. Baltenspcrger, Einige Bemerkungen zur Lehre

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1942 | | pagina 92