94 Prof. Dr. phil. OTTO VON GRUBER f Dr. Fred. Schuh, Leerboek der Differentiaal- en Integraal rekening, met volledige en strenge behandeling van alle voor afgaande stof, voor zoover daarop wordt voortgebouwd, uitgaande van het natuurlijke getal. W. J. Thieme en Cie., Zutphen, 1941. Eerste deel. Voorbereiding der Differentiaal- en Integraal rekening. Getalbegrip. Hoogere-machtsvergelijkingen. Limieten van complexe en van reëele functies. Continuïteit. Enkele en eenvou dige functies. Varianten en reeksen, met toepassing daarvan op talstelsels en functies. Determinanten en lineaire vergelijkingen. XX 308 blz., 17 figuren en register, 16X24 cm, geb. ƒ11.75. Tweede deel. Differentiaalrekening. Techniek van het diffe rentieeren en het rekenen met bewerkingssymbolen. Middelwaarde- stellingen. Splitsing in partieelbreuken. Methoden voor het ontwik kelen in reeksen en convergentiebewijzen. Bepaling van limieten. Impliciet gegeven functies, in het bijzonder algebraïsche. Functio- naaldeterminant en invoering van nieuwe veranderlijken. Maxima en minima van functies van één veranderlijke. Theorie der vormen met toepassing op maxima en minima van functies van meer ver anderlijken. Verspreide meetkundige toepassingen. XVI 337 blz., 331 vraagstukken, 12 figuren en register, 16 X 24 cm, geb. 11.50. Weer een uitstekend werk van dezen enorm productieven schrijver. Het lijkt mij volstrekt onnoodig aan de deugdelijkheid van het werk ook maar één woord te wijden. Deze staat van te voren vast en is gegarandeerd niet alleen door de kennis van den schrijver, maar niet minder door zijn ongeëvenaarde vaardigheid in het duidelijk en puntig onder vormen brengen van hetgeen hij wenscht mede te deelen. Blijkens het voorbericht wil de schrijver zijn behandelingswijze van de stof karakteriseeren door op te merken, dat hij den stelregel heeft gevolgd: geen term of formule hoe elementair ook, te gebruiken, die niet in het boek zelf is verklaard of afgeleid. Alleen op deze wijze was het den schrijver mogelijk te bereiken, dat de lezer overal vasten grond onder de voeten heeft. De grond is gezocht in het natuurlijke getal. Het is schrijvers bedoeling geweest de stof zoo eenvoudig mogelijk te behan delen, voor zoover dit overeen te brengen is met de eischen van strengheid, die tegenwoordig in de wiskunde worden gesteld. Voor het bewijzen van analytische stellingen zijn geen meetkundige hulp middelen gebruikt. Wel zijn achteraf, waar dat wenschelijk was, meetkundige beschouwingen toegevoegd. Het derde deel zal gaan over de integraalrekening en het vierde over de differentiaalvergelijkingen en de onderwerpen die daarmee verband houden. Men moet naar aanleiding van het bovenstaande niet meenen, dat het werk geschikt is om er in eersten aanleg de analyse uit te leeren. Trouwens ik ge loof, dat de schrijver dit ook zelf zoo voelt, want in het voorbericht van deel I schrijft hij, dat hij zich op het standpunt gesteld heeft, dat de lezer toegankelijk is voor eenigszins subtiele logische redeneeringen. Uitermate geschikt is dit werk echter voor diegenen, die, zooals het zoo dikwijls gaat, wel een zekere routine in het vak bezitten, doch nimmer er toe gekomen zijn, of de gelegenheid hebben gehad hun kennis te verzamelen in den vorm van een logisch opgebouwd systeem, waarin geen zwakke plekken zitten. Voor dezulken is dan ook dit werk een uitkomst en aan hen heeft de schrijver een ware weldaad bewezen. In deze en in alle andere werken van dezen schrijver valt de eenvoudige en beknopte zakelijkheid op, echter doortinteld van een delicate preciesheid, die het kenmerk dient te zijn van het wiskundeboek. Boeken om in alle opzichten aan te bevelen! Moge de verschijning van de beide andere deelen spoedig plaats vinden. M. TIENSTRA. Van de firma's Carl Zeiss en Zeiss-Aerotopograph G.m.b.H. ontvingen wij bericht, dat op 3 Mei 1942 na een korte ziekte Prof. Dr. phil. Otto von Gruber op 58-jarigen leeftijd vrij onverwacht overleden is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1942 | | pagina 94