LA ND MEE T KUNDE. Landmeetkunde in vogelvlucht. Prof. A. Kruidhof, Hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen: REDE uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van Hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, op 21 October 1946. Mijne Heeren Leden en Secretaris van het College van Herstel, Hoogleeraren, Lectoren, Docenten, Dames en Heeren Assistenten en Studenten, Dames en Heeren, De trekschuit heeft in de loop van weinige eeuwen plaats gemaakt voor het vliegtuig. Een tocht met de trekschuit gaf den reiziger ge legenheid om zich rustig in het landschap te verdiepen. Wie zijn reizen maakt per vliegtuig ziet in korte tijd een groote verschei denheid van landschappen voorbij vliegen. Ook wanneer hij niet al te oplettend is krijgt hij een globale indruk van het oppervlak der aarde. Grootere oplettendheid zou hem zelfs in staat stellen een vrij nauwkeurig beeld van details te krijgen. Veel zal hem echter ook dan nog verborgen blijven. De volle rijkdom die het aardopper vlak ons te zien kan geven moet men tenslotte op deze aarde zelf zoeken. Ik mag van U, die als haastige reiziger een oogenblik aandacht wilt schenken aan het gebied van de landmeetkunde, niet verwachten dat U de details zullen interesseeren. Ik zal daarom trachten U de landmeetkunde in vogelvlucht te vertoonen. Het eerste waar ik U op moet wijzen is, dat het in de land meetkunde regel is dat men werkt van het groot in het klein. Men heeft geleerd dat door een opeenstapeling van vele details, die alle min of meer fout zijn, nooit een goed sluitend geheel kan worden verkregen. Beter is het veel zorg te besteden aan enkele hoofdlijnen, die het geheele gebied omvatten om dan daarna de details in te passen, ook zou men kunnen zeggen in te persen. Het kleine heeft zich te voegen naar het grootere. In dit opzicht zou het maatschappelijk leven, misschien moet ik zeggen, vooral het poli tieke leven, nog wel iets kunnen leeren van de landmeetkunde. In verschillende opzichten zal ik trachten de lijn van het groot naar het klein vast te houden. Ik wil om te beginnen aandacht schenken aan de wetenschappelijke achtergrond, de wetenschappe lijke metingen, die tenslotte gebruikt zijn als technische grondslag voor vele toepassingen op maatschappelijk gebied. Over deze toe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 101