106 als voortzetting van de triangulatie van Barcelona tot Duinkerken tot de Hollandsche eilanden. Krayenhoff liet zich gemakkelijk overtuigen. Als groot man voelde hij dat Nederland hier een weten schappelijke taak had, waaraan het zich niet mocht onttrekken. Met de grootste moeite wist hij zijn opdrachtgevers over te halen hem te machtigen tot het uitvoeren van een nauwkeurige driehoeks meting. Als basis voor zijn net koos hij de zijde Duinkerken-Mont Cassel van het net van Delambre. De hoekmetingen werden gedaan met een theodoliet. In 1815 werden de resultaten uitgegeven in boek vorm, bij ons welbekend als „Précis historique des opérations géo- désiques et astronomiques, faites en Hollande pour servir de base a la topographie de eet état". Grondslag te zijn voor de topografische kaart was dus het duide lijk uitgesproken doel. Als zuiver wetenschappelijke graadmeting, als voortzetting van de Fransche metingen, is het werk van Krayenhoff nooit gebruikt. Het schijnt dat gaven op velerlei gebied, groote Nederlandsche geodeten beletten om rustig aan hun werk te blijven. Het geode tische werk moest gebeuren tusschen veel ander werk door. Wan neer we de levensgeschiedenis van Krayenhoff nagaan, dan vinden we hem eerst als dokter te Amsterdam. In 1795 wordt hij benoemd tot Luitenant Kolonel Ingenieur, Directeur der Holland sche fortificatiën en Inspecteur Generaal der rivieren. Later wordt hij Inspecteur der Artillerie en Genie en in 1809 Minister van Oor log. In 1825 is hij in de West-Indische Eilanden. Voor de nauw keurigheid van de resultaten van zijn geodetisch werk zou het ech ter van groot belang zijn geweest als Krayenhoff niet zoo overladen was geweest met andere werkzaamheden. Het spreekt wel haast vanzelf dat ik op dit oogenblik denk aan een ander groot man, een geodeet die op de landmeetkunde van Nederland groote invloed heeft uitgeoefend, wiens naam als foto- grammeter tot ver over onze grenzen bekend is, maar die het zijn plicht acht thans ons land op andere wijze te dienen. Gij begrijpt dat ik bedoel Professor Schermerhor n. Wij hopen dat hij, om het in een landmeetkundig beeld te zeggen, tusschen Nederland en Indië dat vaste verband zal weten te leggen dat door een nauw keurig driehoeksnet tusschen ver uiteenloopende punten wordt ge waarborgd. Na dit intermezzo keer ik weer terug tot het punt waar wij de geschiedenis van de topografische kaart voor een oogenblik onder braken. Op de verkregen mathematische grondslag neergelegd in het „Précis historique", kwam tenslotte in 1821 tot stand de choro- grafische kaart van de Noordelijke Provinciën van het Koninkrijk der Nederlanden. Het zal U verbazen dat in 1820, mede op advies van K r a y e n-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 106