110 aangesloten aan het Rijksdriehoeksnet, bevattende een groot aantal vaste punten, die in coördinaten zijn berekend en vele details, die aan deze punten zijn vastgelegd. Een dergelijke kaart kan door het Kadaster worden gebruikt om de blanke eigendomsperceelen aan te vullen met gegevens, die voor de oriënteering op het terrein on misbaar zijn. Ik sprak hierboven over de boschkaart. Dat ik deze het eerst ter sprake bracht, en niet een van de vele andere belangrijke kaarten, is, omdat we ons in Wageningen de laatste 10 jaar nogal met de boschkaart hebben bezig gehouden. Ik moet nu een opsomming geven van de diensten die alle de Rijksdriehoeksmeting gebrui ken als grondslag voor hun metingen en kaarten. Ik noemde reeds even het Kadaster. Het is de oudste landmeetkundige dienst in ons land. Dit heeft voordeelen en nadeelen. Het voordeel is, dat er zich een corps landmeters van het Kadaster heeft gevormd, dat als ge heel de lagere geodesie in Nederland vertegenwoordigt. Het na deel is, dat het Kadaster gebonden is aan veel verouderd materiaal en dat het vaak moet werken in kaarten, waaruit slechts door een goochelaar, en dit heeft menig landmeter te zijn, een resultaat te voorschijn is te tooveren. Beter dan wie ook begrijpt de landmeter van het Kadaster de onhoudbaarheid van deze toestand. Er leeft dan ook onder deze landmeters de drang om waar het mogelijk is, noodzakelijk is het overal, over te gaan tot hermeting en dat is na tuurlijk een meting in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting. Rondom het Kadaster hebben zich jongere diensten gegroepeerd, die het in dit opzicht gemakkelijker hebben. Ik noem de dienst voor buitengewoon landmeetkundig werk, de ruilverkavelingsdienst en, wel samenwerkend met, maar toch los van het Kadaster, de meet- dienst van de Rijkswaterstaat, de gemeentelijke diensten en de landmeetkundige dienst van de spoorwegen. Zij alle leggen hun metingen vast in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Verder moet ik ook noemen de topografische dienst, de cartogra fische dienst van de K.L.M., de triangulatiedienst van de artillerie, als gebruikers van het Rijksdriehoeksnet. Dan volgen nog die dien sten die gebruik maken van door anderen vervaardigde kaarten. Ik noem slechts de streekplannendienst, waarbij ik ook denk aan de landschapsarchitect, de cultuurtechnische dienst en de bodemkaar- teering. Voor zoover deze diensten een en dezelfde grondslag gebruiken, is er mogelijkheid tot samenwerking, tot gebruik van elkanders ge gevens, is het gevaar voor dubbele of meervoudige meting van een zelfde terrein beperkt. De eischen, waaraan de nauwkeurigheid van de kaartinhoud moet voldoen, is voor de verschillende diensten uiteenloopend. De ka dastrale dienst zal in het algemeen de hoogste eischen stellen. Hier door worden echter tevens de eischen, die vervuld moeten worden door de diensten die met het Kadaster samenwerken, bepaald. Dit geldt bijvoorbeeld voor de ruilverkavelingsdienst. Een deel van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 110