Ill werk van deze dienst kan met een geringere dan kadastrale nauw keurigheid worden uitgevoerd, nl. voor zoover dit betreft de op meting van de grenzen der verschillende bodemgesteldheden. Het is echter mogelijk, dat een scherp omgrensd perceel door het ge bruik een typische bodemgesteldheid heeft gekregen. Ik denk hier bij aan sommige terreinen met kromme greppels en slooten. Het is dan uit landbouwkundig oogpunt te verkiezen dat de nieuwe eigen- domsgrenzen samenvallen met deze slooten en niet een nieuwe rechte sloot midden in een stuk goed bouw- of weiland wordt ge projecteerd, terwijl de oude sloot wordt dichtgegooid. Dergelijke bodemgrenzen moeten dan met kadastrale nauwkeurigheid worden ingemeten. Met deze opmerking zeggen we tevens iets over de nauwkeurig heid waarmee de bodemkaarteering in vele gevallen verricht moet worden. Hoe kaarteert men op het oogenblik? Men maakt gebruik van bestaande kaarten, vooral kadastrale en topografische. De ge bieden waarin een bodemkaarteering wordt uitgevoerd, zijn meestal niet hermeten en men moet zich dus behelpen met de oude kadastrale v kaarten, die niet zijn vastgelegd in het rijksdriehoeksnet en die bovendien slechts door deskundigen op de juiste wijze gehanteerd kunnen worden. Het zal moeilijk zijn om de kaarteering die op deze kaarten is gedaan, met nauwkeurigheid over te brengen op de bo- demkaart van Nederland, die men van plan is te maken. De oude topografische kaarten, waarmee men veelal heeft te werken, hebben behalve een voor het doel te geringe nauwkeurig heid, het bezwaar dat de schaal 1 25000 te klein is en dat de kaar teering is geschied in de projectie van Bonne. Het laat zich aanzien, dat de bodemkaart in de naaste toekomst een belangrijke rol zal spelen bij het juistere en meer intensieve gebruik van de bodem en ook bij het bepalen der verkoopwaarde der gronden. Het is dan noodzakelijk dat men perceel voor perceel een duidelijk beeld krijgt van de bodemgesteldheid. Het gekrioel van de vele stukjes van ver schillende bodemgesteldheid is niet af te beelden op een kaart 1 25000. Waar, in verband met nieuwe verkavelingen, hermetin gen plaats vinden, is het gemakkelijk de bodemkaarteering vast te meten aan de technische grondslag. Voor de terreinen waar her meting niet te verwachten is, zal de bodemkaarteering zelf moeten -meten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting, wil men een kaart maken die de beteekenis heeft die men beoogt. En dit is gemakke lijker gezegd dan gedaan. Men zal zich dus ook hier wel weer met half werk tevreden stellen, om het dan later weer eens beter over te doen. Op dit verkeerde pad is een lichtpunt aan te wijzen. In 193 werd besloten om uit, luchtfoto's een topografische kaart 1 25000, in stereografische projectie, te vervaardigen. Thans zijn verschil lende bladen reeds gereed en een onderzoek naar de nauwkeurig heid is verricht. De middelbare fout per punt is 5 m. Dit is inder daad een groote verbetering vergeleken bij de oude stafkaart. Wat in een dergelijke kaart is opgenomen kan in iedere kaart, die in het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 111