114 Beste Vader en Moeder. Het is voor mij en ook voor U een voorrecht, dat U beiden, op Uw hooge leeftijd, in zoo goede gezondheid hier aanwezig kunt zijn. Mij biedt dit de gelegenheid om U te danken voor het geduld, dat U ongetwijfeld met mij gehad moet hebben en voor de warme liefde, waarmee Gij ons allen, dus ook mij, hebt omringd. Dames en Heeren Studenten. Het is niet voor het eerst, dat ik hier voor U sta. Wat ik U te geven heb, wat mijn gebreken zijn, weet Gij. Doordat ik nu hoog leeraar ben geworden, zal daaraan weinig veranderen. Ik zal U mijn hulp bieden, waar die noodig is. Gij weet, dat ik deze niet zal be perken tot het gebied der landmeetkunde, maar dat ik gaarne wil meewerken aan Uw algemeene vorming, die, naar mijn meening, noodig is om later een volledig mensch te kunnen zijn. Ik heb gezegd. Prof. R. Roelof s, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft: Van foto tot kaart. Mijne Heeren Curatoren, Professoren, Lectoren, Dames en Heeren Privaat-Docenten, Assistenten en Studenten der Technische Hoogeschool en Gij allen, die deze plechtigheid met Uw tegenwoordig heid vereert, Zeer gewaardeerde toehoorders, De geodetische wetenschap bevat vele onderwerpen die zich lee- nen voor een voordracht bij een gelegenheid als deze. Ik heb ge meend goed te doen door mijn keuze te bepalen op een van de modernste en meest boeiende onderdeelen van de geodesie, de fotogrammetrie. Fotogrammetrie is de naam zegt het de wetenschap van het meten in fotogrammen of kortweg foto's. Metingen in foto's kan men verrichten voor zeer veel verschillende doeleinden. Enkele daarvan moge ik U noemen. Een van de oudste toepassingen is gericht op het vervaardigen van aanzichten, doorsneden en plattegronden uit foto's van bouw werken. Het groote voordeel van deze methode boven die der directe metingen aan de gebouwen is, dat men geen stellages voor REDE uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van Hoog leeraar in het landmeten, het waterpassen en de geodesie aan de Technische Hoogeschool te Delft, op Donderdag 7 November 1946.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 114