115 de waarnemers behoeft op te richten. In de afgeloopen jaren is in ons land door den Meetkundigen Dienst van den Rijkswaterstaat deze architectuur-fotogrammetrie met zeer fraaie resultaten toe gepast voor het Rijksbureau voor Monumentenzorg. In de astronomie vindt de fotogrammetrie veelvuldig toepassing, zoo b.v. bij het meten van den afstand tusschen de componenten van een dubbelster. De stereo-fotogrammetrie in de astronomie is natuurlijk beperkt tot de nabije hemellichamen, de maan, de planeten en kometen. Het ruimtelijk effect wordt in deze gevallen verkregen door de beide opnamen na elkaar te maken met het gewenschte tijdsinterval, dat soms eenige jaren bedraagt. In het geval van de maan maakt men gebruik van de z.g. libratie, dat is de schijnbare schommeling van de maan, waardoor niet steeds precies hetzelfde gedeelte naar de aarde is toegekeerd. Twee foto's van de maan, ge maakt op twee ver uiteenliggende tijdstippen, geven daardoor den indruk genomen te zijn uit verschillende richtingen en vormen dus een stereoscopisch paar. Een interessant gebruik van de fotogrammetrie wordt verder ge maakt in de medische wetenschap, in het bijzonder door toepassing van stereo-fotografie met behulp van Röntgen-stralen. In oorlogs tijd bewijst deze Rqntgen-fotogrammetrie uitstekende diensten bij het localiseeren van kogels of granaatscherven in het menschelijk lichaam, waardoor deze door een soms verrassend eenvoudige ope ratie kunnen worden verwijderd. Ook in de techniek kan de Röntgen-stereofotogrammetrie een rol spelen, met name bij het opsporen van inwendige fouten van materialen. De genoemde toepassingen van de fotogrammetrie hebben tot doel: de meting of plaatsbepaling van niet of moeilijk bereikbare objecten mogelijk te maken. Het ligt voor de hand, dat ook voor het verrichten van metingen aan objecten, die van vorm of plaats veranderen, de fotogrammetrie een geschikt hulpmiddel kan zijn. Zoo wordt ze toegepast bij het doen van metingen aan wolken en golven. Ook wanneer het niet, zooals in de juist genoemde voorbeelden gewoonlijk het geval is, gaat om het doen van metingen bij een momentanen toestand van een veranderend object, doch wanneer juist het doel is, grootte, snelheid en aard van de veranderingen te bepalen, kan men foto- grammetrische methoden aanwenden en wel op een serie opnamen, die met voldoende tijdsintervallen zijn gemaakt. Dit vindt toepassing bij het bestudeeren van het gedrag van gletschers en bij het meten van vormveranderingen van groote ijzerconstructies als bruggen, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Zoo zouden toepassingen van de fotogrammetrie op verschillende andere gebieden, hydraulica, biologie, criminalistiek, ballistiek, en- zoovoorts, genoemd kunnen worden. Wanneer men dan nog bedenkt, dat de fotogrammetrie slechts één van de vele wijzen is, waarop men van de foto gebruik kan maken, dan zouden nog vele andere onderwerpen zich ter bespre king aandienen. In het bijzonder een tak van wetenschap, die in de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 115