122 Dit is de primitiefste manier om met een zeer gering aantal bekende terreinpunten iets samen te stellen, dat althans eenïge overeenkomst heeft met een kaart. Het behoeft nauwelijks betoog, dat, tengevolge van de groote onnauwkeurigheid bij het samenvoegen der foto's, de opeenstapeling van fouten, het nooit geheel vlak zijn van het ter rein en de onvermijdelijke hellingen van de camera, het foto-mozaïek slechts een zeer poover product is, dat dan ook hoogstens eenige waarde heeft voor verkenning, voor ecologische doeleinden en voor het projecteeren van definitieve fotovluchten boven een gebied, waarvan geen of onvoldoende kaarten bestaan. Iets beter is de z.g. foto-kaart, die op dezelfde gebrekkige wijze wordt samengesteld, doch met gebruikmaking van ontschrankte en op schaal gebrachte foto s. In de Vereenigde Staten zijn van ont zaglijke arealen foto-mozaïeken samengesteld en fotokaarten ver vaardigd. Strevende naar een beter resultaat heeft men gezocht naar nauw keuriger methoden voor het samenvoegen der foto's. De belang rijkste hiervan zijn de fototriangulatie en de seriebeeldaansluiting. Bij de foto triangulatie, waarvan het principe reeds in 1921 werd aangegeven door S. Finsterwalder, projecteert men in de strook foto's een ketting van ruiten, waarvan de hoeken in het vlak van de foto s worden gemeten. Onder zekere voorwaar den en eventueel na aanbrenging van te berekenen correcties, zijn deze hoeken gelijk aan de overeenkomstige horizontale hoeken in het terrein. Een der eerste, verrassend goedgeslaagde toepassingen van de fototriangulatie is de opneming van het eiland Bangka door den Indischen Topografischen Dienst omstreeks 1930. Verder werd deze methode gebruikt o.a. bij het vervaardigen van topografische kaarten 1 50.000 van Noord-Sumatra, op de schaal 1 100.000 van Nieuw-Guinea en voor kaarteering 1 25.000 van verschillende con cessiegebieden van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. In ons land vindt de fototriangulatie toepassing bij den Meetkun- digen Dienst van den Rijkswaterstaat in het Geodetisch Instituut voor de vervaardiging van rivierkaarten 1 5.000 en voor de bewer king van opnamen op de schalen 1 80.000, 40.000 en 20.000 van zeer uitgestrekte tropische oerwoudgebieden voor de B.P.M. Tenslotte past de Topografische Dienst de methode toe voor de vervaardiging van de topografische kaart 1 25.000. Een andere mogelijkheid is, de ketting al grafisch construeerende op te bouwen. Uit deze grafische methode, die vooral in Amerika wordt toegepast, maar ook in Nederlandsch Indië veel is gebruikt, heeft zich door een uitvinding door Collier in 1935 een zeer inte ressante mechanische variant ontwikkeld, de „slotted templet"- methode. Bij die werkwijze, die slechts 11 jaar geleden werd ont worpen, desondanks reeds ruime toepassing vond en in de toekomst ongetwijfeld op nog veel grootere schaal zal worden aangewend, is het mogelijk niet slechts een mitenke tting, doch een ruiten net

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 122