124 meld, dat recente, grondig opgezette onderzoekingen van Van der Weele eenige belangrijke instrumenteele bronnen van systematische fouten hebben leeren kennen. Wanneer men zich nu afvraagt, welke van de twee methoden van overbrugging van onbekend gebied, fototriangulatie of serie- beeldaansluiting in de toekomst de beste kansen heeft, dan zal het antwoord waarschijnlijk als volgt moeten luiden. De fototriangula tie is in het voordeel, omdat ze. waarnemingstechnisch, instrumen teel en foutentheoretisch zoo veel eenvoudiger is. Ze levert echter niet, zooals de seriebeeldaansluiting, de terreinhoogten. Een com binatie van de beide methoden ligt dus voor de hand en is trouwens reeds meermalen in Delft toegepast. De seriebeeldaansluiting levert dan de terreinhoogten en bovendien alle gegevens betreffende ca merahelling en dergelijke, die noodig zijn om de daarna te verrich ten metingen voor de fototriangulatie van dezelfde foto's te kunnen reduceeren. Verschillende mededeelingen deed ik U reeds, waaruit blijken kan, welk een vooraanstaande plaats Nederland voor den oorlog in de fotogrammetrie, zoowel in practisch als in wetenschappelijk op zicht, innam. De handicap van den oorlog heeft hierin weinig ver andering gebracht; nationaal bezien: gelukkig -internationaal be schouwd: helaas. Geconstateerd kan worden, dat het buitenland over het algemeen slechts weinig vooruitgang heeft gemaakt. Dit komt voornamelijk, doordat de Amerikaansche methoden, volkomen ingesteld als ze reeds waren op massaproductie met beperkte nauwkeurigheid, vrij wel zonder wijzigingen in de oorlogvoering konden worden inge schakeld en gehandhaafd. Dit brengt mij op een vergelijking van Europeesche en Ameri kaansche methoden, waartusschen hetgeen het eerst door Scher- merhorn uitdrukkelijk is opgemerkt principieele verschillen be staan. Deze verschillen wortelen zoowel in het te verrichten werk als in de geaardheid der uitvoerders. In Europa, vrijwel geheel in kaart gebracht, waren het gebieden van geringen omvang, die met groote dikwijls de grootst moge lijke nauwkeurigheid fotogrammetrisch moesten worden opge nomen. Dit, gecombineerd met de Europeesche neiging, elk probleem zuiver wetenschappelijk en zoo algemeen mogelijk aan te vatten en op te lossen, leidde tot de conceptie van fraaie, maar ingewikkelde theorieën en, niet minder gecompliceerde, min of meer universeele instrumenten, stuk voor stuk optische en mechanische meesterstuk ken. In Amerika daarentegen stond men voor de ontzaglijke taak, bin nen zoo kort mogelijken tijd millioenen en nog eens millioenen hec taren gronds in kaart te brengen met voldoende, in dit geval be perkte, nauwkeurigheid. De Amerikaan met zijn gewoonte en gave het werk te ontleden in een groot aantal elementaire onderdeelen en deze te coördineeren tot een snel en economisch werkend geheel,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 124