127 om dezen afstand heen en terug te doorloopen en uit de bekende voortplantingssnelheid van radiogolven. In het eerste punt wordt een zender geplaatst, die een kort radio signaal uitzendt. Dit wordt opgevangen door een ontvanger in het tweede punt en teruggezonden naar het eerste. De tijd dien het radiosignaal gebruikt heeft voor deze reis vice versa wordt met electrische hulpmiddelen gemeten met een middelbare fout van nog geen tienmillioenste deel van een secunde. Doordat Shoran zeer korte golven gebruikt, die evenals licht stralen slechts zeer weinig om de aarde heenbuigen, is de beschre ven inrichting van de meting alleen bruikbaar voor punten die op zicht-afstand van elkaar verwijderd zijn. Is de afstand grooter, dan komen in beide punten zenders te staan en wordt de ontvanger geplaatst in een vliegtuig dat op groote hoogte dwars over de verbindingslijn van de twee punten heen vliegt. Tijdens deze vlucht worden volgens de Shoran-methode voortdurend de afstanden van het vliegtuig tot de twee punten in het terrein gemeten. De som van die twee afstanden bereikt eeri minimum, wanneer het .vliegtuig zich verticaal boven de verbin dingslijn bevindt. Uit déze afstanden kan, in verband met de baro metrisch bepaalde vlieghoogte, de lengte van den verbindingsboog der twee punten op aarde worden berekend. Op deze wijze heeft men bij proefnemingen in Amerika afstanden tot 570 km gemeten met een middelbare fout van niet meer dan 23 meter. Kan men aldus bepaalde afstanden op aarde meten, het is duide lijk, dat men op analoge wijze de ligging van een willekeurig ter- reinpunt ten opzichte van de zenders kan bepalen door, boven dat punt vliegende, tegelijkertijd met de Shoran-apparatuur de afstan den tot de twee zenders te meten en met een zoo goed mogelijk ver ticaal gestelde camera het terrein te fotografeeren. De tweede radar-navigatie-methode, die vrij zeker toegepast zal kunnen worden voor de paspuntsbepaling, is het zoogenaamde systeem Decca. Omdat dit vrij ingewikkeld is, zal ik moeten vol staan met U een slechts schematische beschrijving te geven. In tegenstelling met Shoran werkt Decca niet met radio-impul sen, doch met continue radiogolven. Deze golven worden uitge zonden door minstens drie op grooten afstand tot 200 km van elkaar opgestelde zenders, waarvan er twee, de satellietzen ders, met den hoofdzender worden gesynchroniseerd. Voor een willekeurig punt in het gebied, dat door den hoofdzender en één der satellietzenders wordt bestreken, is het phaseverschil dan con stant en een maat voor het verschil van de afstanden tot de beide zenders. De meetkundige plaats van de punten met gelijke phase- verschillen is een stelsel hyperbolen, waarvan de onderlinge afstan den, gerekend langs de verbindingslijn der zenders, gelijk zijn aan de halve golflengte. In het bijzonder is dat ook het geval voor de punten, waar de phaseverschillen nul zijn. De twee combinaties van den hoofdzender en de satellietzenders

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 127