133 eigen dienst op grond van welks eigen gegevens de uitgiften zijn geschied. Dat dien uitzettingen groote rechtskracht toekomt in de meeste gevallen tot rechtszekerheid is geheel uit kracht van de verplich tingen die de eigenaar tegenover zijn erfpachters heeft op zich ge nomen en doordat den erfpachters onderling niet het recht toekomt zonder medewerking van den eigenaar de begrenzingen te wijzigen. Het is dus een zeer verheugende omstandigheid, dat de opmetin gen van zulk een dienst zonder wijziging of aanvulling der maten in het Kadaster worden opgenomen. Hierdoor kan zoo noodig de rechter langs onpartijdigen weg de uitzettingen door den Gemeentelijken dienst aan een onderzoek on derwerpen. Hetzelfde geldt voor den beklemheer! Hem staat het Kadaster ter beschikking. b. In het voorgaande geval genieten de erfpachtsgrenzen de bij zondere bescherming van den eigenaar, in het volgende geval zal de bijzondere bescherming van een Rijksdienst aan te bevelen zijn voor de eigendomsgrenzen, met name daar waar het eenige grensken- merk is de steen of veldkei. De gemakkelijkheid waarmede zulke kenmerken kunnen worden verplaatst en de onmogelijkheid zonder meting ook maar iets van de oorspronkelijke plaats te kunnen terugvinden, maken het den rechter onmogelijk een grensgeschil zonder meten op te lossen. Behoefte aan andere afscheidingsmiddelen bestaat niet, integen deel, de vrije toegankelijkheid van de grenzen óp den esch is bij het oogsten en ploegen een gemak. a Met het oog op de rechtsbeveiliging moge dan ook bij het voor nemen tot hermetingen over te gaan, er op worden gelet voorrang aan zulke gebieden te geven. c. Wij weten allen, dat vooral in het polderland (niet in droog makerijen) de zwetsloot van beteekenis is voor beide aan elkander zwettende eigenaren als vaarsloot voor de toegankelijkheid der lan derijen. Die zwetslooten zijn voor onzen stiefvader, den belastingdienst, oorspronkelijk afzonderlijk genummerd en de ervaring leert, dat in de opeenvolgende akten van overdracht weinig oog is geweest voor den rechtstoestand van de gemeene vaarsloot, zoodat deze veelal op verkeerde eigenaren is overgedragen en andermaal vergeten werd. Eveneens met het oog op de rechtsbeveiliging is het nuttig, waar het kan, al die vaarslooten als gemeene slooten in de lengte te hal- veeren en met de aangrenzende landerijen onder één nummer te vereenigen. d. Bouwen op de grens, of beter uitgedrukt, het bouwen met het vlak van den gevel zijgevel, voorgevel of achtergevel in of tegen het grensvlak, verdient wel eenige bijzondere aandacht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 133