134 omdat iedere eigenaar die dat wil doen zonder medewerking van zijn buren, zichzelf in zijn bouw beperkingen dient op te leggen. Hij mag hebben: noch een naar buiten verbreede fundeering, noch een overstekende goot, noch afvoergoten, noch vensters, noch zelfs een boeiing voor de bescherming van zijn muren immers, iedere buurman heeft hetzelfde recht, mag bijv. ook met zijn zijgevel in het grensvlak bouwen, heeft het recht om zijn grond geheel vrij van burenlasten aan te treffen alsook de ruimte daarboven, en mag zijn muren optrekken hooger dan welke gebuur ook. Indien wij dit recht erkennen eischt wederzijds de natuurlijke bouworde de bescherming van het vlakke bovenmuurvlak zoodat dit bekleed kan worden, ook om de goot te kunnen dragen dat dus het gebruik van een plank als boeiing geduld dient te worden, dat iedere buur die hooger bouwt in dit geval maatregelen moet nemen om het lager gelegen bovenmuurvlak tegen afloopend regen water te beschermen en dat hem dus het recht toekomt om een lager gelegen boeiing door andere deugdzame middelen te vervangen. Een ander gezichtspunt op dit onderwerp krijgen wij als het ge meentelijke bouwtoezicht in welken vorm ook uitgeoefend in het geval van bouwen tegen het grensvlak overstekende goten of verbreede fundeeringen eischt, en ieder rechtgeaard bouwer zich met zulk een goedgekeurd plan sterk maakt tegenover zijn buren. Ieder bouwer bouwt uit de goede trouw op het bestaansrecht van zijn goedgekeurde bouwplannen. Een tegenspraak tusschen de eischen van het recht en de eischen van het bouwtoezicht is uit den booze en een gevolg van de slechte rechtsverzorging in onze wet geving. e. De overstekende goot en de kadastrale grens. De wet, dat de buiten een bouwwerk uitstekende goot of fundee ring binnen het grensvlak dient te liggen, leeft in het volk, zooals ten plattenlande in de dorpen en ook in de oude stad wordt op gemerkt. Het oude Kadaster met zijn slordige minuutplans dienaangaande en met de oude uitsluitend grondbelastingmetingen is in dit opzicht even gevaarlijk als de goedgekeurde bouwteekening. Nimmer ver melden de oude veldwerken die een muurvlak als grensvlak aan wijzen, of er een onderzoek naar het gootrecht heeft plaatsgevon den. De kadasterambtenaar is echter verplicht het veldwerk aan te houden bij zijn kadastrale uitzettingen en kan op zijn best de twij felachtige waarde daarvan in het juiste licht stellen. Bij uitzettingen volgens het minuutplan kan hij zijn onderzoek doen aan de hand van oude toestanden, desgewenscht mede door ontgraving van de fundeeringen. De overheid en de door mij bepleite rechtsgeldigheid van een mondelinge grensovereenkomst bij vernieuwing of verandering van den aard der afscheidingsmiddelen. Veel voorkomend bij wegverbreeding is het dempen van een sloot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 134