135 en het daarna plaatsen van een hek op de plaats waar de sloot gelegen heeft. Mij is een geval bekend, dat voor een rij woningen naast elkan der een achttal akten moesten worden opgemaakt voor overdrachten van 6 tot 1 centiare. Bespottelijk. Een andere wegverbreeding met inbezitneming door een ge meente na overdracht om niet van strooken van een gedempte sloot van 20 a 50 cm breed, werd uitgevoerd als particulier werk door den landmeter, gevolgd door het opmaken van acten. Duur. Gevolg: iemand vindt daarop een middel, nl. de gronden voor wegverbreeding worden verkregen door vestiging van een erfdienst baarheid van openbaren weg. De eigenaren worden met een over- eenkomstje afgeloopen en buiten het Kadaster om is alles in orde. De landmeter weet het en helpt het publiek bij het verdeelen van de aan den weg op te meten terreinen in te betalen en niet te be talen oppervlakten. Nu de wet: de gemeentebesturen wijzen de gronden aan, die tot openbaren weg worden verklaard. Daarvoor is toch bij het Kadaster wel een plaats in te ruimen met invoering van bijzondere legger- artikelen en splitsing van de perceelen. Ook hier: de wetgeving sluit niet! g. Aanplempingen: In een gemeente wordt veel land door aan plemping „gemaakt"' en voor teelland bestemd. Ieder eigenaar vraagt vergunning daarvoor aan het hoogheem raadschap Rijnland. Dit lichaam weet uit de grenzen te water even min raad als de eigenaren zelf en schuift de grensaangelegenheid maar op de eigenaren terug. Vandaar vele grensoverschrijdingen en mijn ijveren voor water in de gezamende hand en nameting van de aanplempingen, want: hoe beter het Kadaster, hoe schriller de fouten! h. Bij gedingen over eigendommen en voor het naspeuren van erfdienstbaarheden ziet men recherches aanvragen van de afstam ming van perceelen in drooggemaakte polders tot op den toestand der oorspronkelijke (minuut)plans, een dwaas gedoe voor een ge woon mensch. Daarom mijn voorstel bij droogmakingen alle betrok ken eigendommen in een gezamende hand te brengen met ophef fing van alle erfdienstbaarheden en een gezonde regeling van de onderzettingen. Overdrachten „met alle lusten en lasten, zichtbare en onzicht bare erfdienstbaarheden" dienen te verdwijnen. De verkooper moet opsommen de lasten en lusten die hij kent; dat hij voor onbekende lasten niet kan instaan en onbekende lusten niet kan overdragen, spreekt in het algemeen genomen vanzelf. Verder: er is nog een rechter. i. Een hooggeplaatst overheidslichaam heeft de gewoonte bij wegenaanleg na de overschrijving der akten van aankoop met de eigenaren zoo noodig verder te onderhandelen en zonder akten de koopgrenzen te veranderen zoolang de kadastrale dienst de op-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 135