136 metingen nog niet heeft gedaan, en ook daarna nog wel, zoodat er wel eens twee opmetingen vóór de toepassing ter keuze van den landmeter overblijven. Om de zaken niet in de war te laten loopen, past hij tenslotte de laatste maar toe, in strijd met de akte, en stelt daarmede beide partijen tevreden. Volstrekt geen op zich zelf staand geval, men leze verder, doch een slecht voorbeeld voor het volk; een mondelinge overeenkomst en: de leveringsbepaling van art. 671 B.W. wordt een paskwil. j. De landmeter moet ambtshalve een overdracht opmeten. Er is geen afpaling meer aanwezig. Na een half jaar komt hij terug. Par tijen hebben een afpaling gemaakt die natuurlijk niet met de oor spronkelijke, die voor de overdracht gold, overeenstemt geval als Art. 671 B.W. wordt genekt. Een mondelinge overeenkomst! k. De landmeter moet voor wegverbreeding de oppervlakten op meten die van landerijen moeten worden afgenomen samen met een tusschen die landerijen en den te verbreeden weg gelegen tocht sloot. Van deze tochtsloot is sinds jaren slechts een bermsloot over gebleven. De landmeter raadt aan, om ruzies te voorkomen, de van het land af te nemen stukken niet volgens de kadastrale grenzen te berekenen, doch naar den bestaanden toestand, en verwijst de stukken uit de kadastrale perceelen, die door de boeren zijn ver kregen en dus aan hen geleverd. Art. 671 B.W, heeft vöor de levering van de stukken gedempte sloot nooit bestaan! I. Er zijn landmeters die schuw zijn voor een scherp grensonder- zoek en opgemeten huizen stelselmatig kaarteeren op de perceelen die op naam staan van de stichters van die woningen, ofschoon ze geheel of gedeeltelijk op aangedamden grond blijken te zijn ge bouwd, en zij doen dat met of zonder redres. Wel heel gemoedelijk, och, de polderbesturen laten veel over hun kant gaan en zijn tenslotte toch ook de dienaars van de ingelanden, en de boeren of burgers blijven buiten moeilijkheden. De landmeter heeft willens en wetens gebroken met art. 671 B.W. en heeft voor de toekomst een „levering" volgens dat- artikel moge lijk gemaakt, in strijd met de waarheid, door de aanranding van des buurmans water. m. Er zijn ook landmeters die blind zijn voor de oorspronkelijke breedten van de slecht bewaakte markewegen en ten aanzien van stichtingen langs die wegen op een geheel overeenkomstige wijze handelen en wellicht met dezelfde gemoedelijke bedoelingen. Van de levering volgens het kadastrale perceel naar art. 671 B.W. komt niets terecht. n. Een landmeter wordt opgedragen van een dergelijken ouden markeweg de grenzen aan te wijzen; hij stoot op een groot aantal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 136