137 „leveringen" buiten de kadastrale perceelen om, alle zonder het ken merk van art. 671 B.W. Er moet ingegrepen worden. o. Twee eigenaren scharrelen wat met een grens tusschen hun eigendommen. Alle volgende koopers van de op hun naam staande kadastrale perceelen ontvangen nimmer een levering volgens art. 671 B.W. p. Een landmeter moet een grensaanwijzing doen en vindt in het archief eenige opvolgende metingen van de betrokken bezits- grens, maar de oorspronkelijke vorming van de grens ontbreekt in het archief. Het kadastrale perceel is als altijd in handen van den landmeter, doch art. 671 B.W. is zoek, was zoek en zal zoek blijven ten aan zien van „de grens". q. Een landmeter is belast met een hermeting; hij delimiteert met de eigenaren, komt tot overeenstemming, met de grens in en boekt de perceelen. De leveringsgrens volgens art. 671 B.W. laat hem koud. r. In een rietland is genomen door en gelaten aan de nemers, akkers worden aangelegd, ten spijt van alle kadastrale grenzen; de notaris vraagt slechts naar het perceel dat een verkooper in die wanorde op zijn naam heeft en maakt een akte op. Hij spot met de levering volgens art. 671 B.W. s. Een eigenaar maakt de watergrens van zijn land recht en snijdt een strook van het eigen water af voor zijn akker. Zonder perceelsvernummering wordt het afzonderlijke waterper ceel verkocht. De kooper eischt zijn water tot de oorspronkelijke grens op. De landmeter doet de grensaanwijzing met alle middelen der meetkunst (het terrein is hermeten) en bij de aanwijzing ver wijt een aanwezige meester in de rechten den verkooper: ,,U is niet van Uw land afgegaan". Het strookje was nog geen 2 m breed. Deze meester in de rechten heeft in zijn beroep op de levering volgens art. 671 B.W. geen schijn van kans gekregen. t. Ons voorschrift luidt: de landmeter mag het publiek ambts halve behulpzaam zijn bij de afpalingen. Als de oorspronkelijke afpalingen verloren zijn gegaan, maakt hij in zulk een geval een grens die natuurlijk niet de oorspronke lijke afpaling kan dekken, doch tracht op zijn best die te benade ren; de mondelinge grensovereenkomst komt tot stand en de leve ring volgens deze laatste wordt voor die van art. 671 B.W. aan gezien, maar is het niet. u. In een akte staat, dat een stuk grond is verkocht volgens een aanwezige afpaling, die er inderdaad nooit was.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 137