138 Maaskanalisatie en domeinwerkzaamheden. Een levering volgens art. 671 B.W. is onmogelijk, doch heeft plaats door een latere mondelinge overeenkomst. Geachte lezers, wij kunnen aan den gang blijven. Duizenden grensaanwijzingen worden door onzen dienst gedaan, doch alleen die grenzen die door den landmeter voorafgaande aan en gevormd voor den verkoop als doel werden opgemeten, en die grenzen die als oorspronkelijke ten behoeve van de opmetingen kun nen worden aangewezen, kunnen dekking vinden onder de door mij gewraakte leveringsbepaling. In den grond van de zaak spot het leven met alle onwerkelijke proefnemingen en het is onmogelijk om een andere gevolgtrekking te maken: de geheele kadastrale dienst levert het bewijs op van de volstrekte ontoereikendheid van de in ons burgerlijk wetboek inge- laschte leveringsbepaling voor vast goed, die door de overschrijving in de openbare registers! De maker van deze bepaling is ter zake van het grondbeheer een volslagen leek geweest. Hij is ter ruste gegaan wellicht voor dat op zijn gedachtengang een kadasterman voortbouwde en een rechts geldig kadaster ontwierp. De landeigenaar is nu eenmaal geen wiskunstenaar, hij ziet veel al niet op een voet, soms zelfs niet op een meter grond. Dit onbaat zuchtige is 's menschen beste kracht, is boven de kadastrale reken machine verheven: even ongekunsteld is het willig toetreden tot een mondelinge grensovereenkomst van geven en van nemen, doch tegen den landdief te kwader trouw daartegen behoeft de rechter het scherpsnijdend zwaard der wiskundig scherpe grens- herbakening. Amsterdam, October 1941. G. J. Berendsen, Landmeter van het Kadaster belast met domeinwerkzaamheden, Arnhem: I. INLEIDING WATERSTAATKUNDIGE WERKEN. Wie de Maas slechts in haar tegenwoordige gedaante kent, zal zich moeilijk een beeld kunnen vormen van de grillige, in velerlei opzicht onberekenbare rivier van voorheen. In de 600.000 jaren die de huidige geologen haar als leeftijd toedenken, heeft de mensch haar dan ook nooit zoo ingrijpend veranderd als in de jaren 1920 1940 het geval is geweest. Ontsprongen in Frankrijk, neemt zij in de Belgische Ardennen de zijrivieren op, die in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de groote wisselingen in haar waterafvoer, namelijk van 40 tot 3150

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 138