146 opleverde, om te beginnen een groote tijdsbesparing bij de veld- werkzaamheden. Als meetlijnen waren indertijd veel gebruikt de zijden van het zoogenaamde kleine driehoeksnet. Langs een groot deel der Limburgsche Maas is namelijk, behalve het gewone drie hoeksnet van de rivierkaart, nog een tweede ketting van kleinere driehoeken aanwezig. De hoekpunten hiervan zijn op korten af stand van de oevers gelegen en verzekerd door middel van hard steen en paaltjes, aan een zijde voorzien van een gleuf met half cirkelvormige doorsnede. Waarschijnlijk stonden deze paaltjes oor spronkelijk gelijk met den grond; door aanslibbing zijn vele onder, het maaiveld komen te liggen. De zijden van het kleine driehoeks- net werden bij de grensregelingen in het gewone driehoeksnet der rivierkaart vastgemeten. Bij gebruik van andere meetlijnen werden deze toch zooveel mogelijk aan de hoekpunten van het kleine drie hoeksnet vastgelegd. Zoowel bij deze als de later te behandelen metingen werd gebruik gemaakt van de speciaal hiertoe ingerichte Rijksmotorboot K 1. De akten van grensregeling. In verreweg de meeste gevallen kon met de eigenaren van het oeverland op vlotte wijze overeenstemming aangaande de nieuwe grensscheiding verkregen worden. Moeilijkheden rezen in hoofd zaak daar, waar na de opstuwing nieuwe loswallen waren aangelegd of waar de bodem veel grind bleek te bevatten, zoodat hij ook na het onder water zetten nog van waarde was. Ook als na de uitkee- ring der schadevergoeding de eigendom in andere handen was over gegaan, Verliepen de onderhandelingen wel eens moeizaam. De afges'oten akten behelzen de bepaling, dat vroegere grens regelingen of oeverconstateeringen worden terzijdegesteld. In de afgeloopen oorlogsjaren zijn de werkzaamheden voltooid, op enkele kleine gedeelten na, die om bijzondere redenen nog niet in behandeling kwamen. Ook werden, op verzoek van den betrok ken domeinbeheerder, ongeveer 16 km vroeger bij akte vastgestelde grenzen langs Rijksgrondaanvullingen en -aanwassen, liggende ir riviergedeelten met geringe opstuwing en daardoor boven wate! gebleven, uitgezet en opnieuw afgepaald. Zoowel door de domeinbeheerders als den dienst van Rijkswater staat worden de alflus verkregen vaste, onveranderlijke grenzen zeer op prijs gesteld. Aan de hand van de akten van grensregeling kunnen bij de voorbereiding van nieuwe werken de grenzen op een voudige wijze gekaarteerd worden, daar de vastlegging aan het driehoeksnet der rivierkaart met de meetgetallen op de bij de akten behoorende kaarten staan vermeld. Voor de uitzetting op het ter rein bevat het bijbehoorende kadastrale veldwerk in den regel be langrijk meer gegevens. Domeinkaarten. Ten behoeve van het domeinbeheer werden van het Maas-Waal- kanaal, het kanaal Wessem-Nederweert en het Julianakanaal de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 146