151 het dan ook altijd gewenscht blijven, de uitvoering hiervan te con- centreeren in handen van enkele gespecialiseerde landmeters. Samenwerking bij de vervaardiging van nieuwe kaarten. Inmiddels had de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat de vervaardiging ter hand genomen van een serie kaarten, omvattende den ouden en nieuwen loop der rivier tusschen Mook en Hedel. Uit luchtfoto's, door de K.L.M. opgenomen in de jaren 19353939, werden grondkaarten samengesteld op de schaal 1 2500; tien nieuwe bladen der rivierkaart op schaal 1 10.000 zijn bijna gereed. Eerstgenoemde kaarten bevatten, behalve de rivier en de daar- langs gelegen Rijksgronden, ook ruime strooken van de aanliggende particuliere eigendommen. Aan de luchtfoto's werd o.m. ontleend de afbeelding van gebouwen, wegen, waterloopen, dijken, kaden en zichtbare terreinsafscheidingen. Aanvulling had plaats met gege vens door terrestrische meting verkregen, zooals de grenzen van Rijkseigendom (elke grenspaal met een cirkeltje aangeduid), kilo meter-, raai-, wortel- en dijkpalen, peilschalen en hoogtemerken, alsook met de afbeelding van het driehoeksnet der rivierkaart, de in coördinaten bekende vaste punten en een vierkantennet in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting. Ten behoeve van den Dienst van Rijkswaterstaat in het Arrondissement Maas wordt de kaart afge leverd als een calque, waarop bovendien door waterpassing ver kregen hoogtecijfers benevens de cultuur der gronden voorkomen. De noodige opmetingen zijn verricht door personeel van den Meetkundigen Dienst van Rijkswaterstaat, met dien verstande, dat onder leiding van het bureau Samenwerking Waterstaat te Utrecht tevens rekening werd gehouden met de belangen van het Kadaster. Dit betrof dan in de eerste plaats de opmeting van grenzen van aankoop of onteigening, die nog niet vanwege het betrokken bu reau van den landmeetkundigen dienst van het Kadaster in behan deling waren genomen. Voor zoover dergelijke grenzen wel waren opgemeten, doch niet aan meetlijnen, vastgelegd in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting, werden deze meetlijnen aan het rivierdrie- hoeksnet verbonden, zoodat een en ander op de grondkaarten kon worden afgebeeld. De kaarteering der grenzen van Rijkseigendom langs de oevers van verbeterde riviergedeelten ondervond moeilijkheden ter plaatse van oude, niet afgepaalde oeverconstateeringen van de soort als boven uitvoeriger beschreven. Deze werden dan door de „domein landmeters" in nieuwe grensregelingen veranderd, afgepaald en op gemeten aan het driehoeksnet der rivierkaart. Tevens werden en kele hiaten aangevuld, zoodat tenslotte zoowel langs den ouden als den nieuwen loop van de rivier een gaaf geheel ontstond. Toen later op vele plaatsen onzekerheid bleek te bestaan aan gaande de begrenzing van Rijkseigendommen langs den teen der rivierdijken, werden daar door het bureau Samenwerking Water staat nog verscheidene grensregelingen getroffen. De toepassing van den nieuwen toestand in de kadastrale stukken, thans grooten-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 151