20 2. Tijdschriften. zoo moeilijke materie als die van de causale en abstracte levering. Het gedeelte over den eigendom gaat wel het diepst op de zaak in en zal zel den teleurstellen als men iets wil naslaan. Alleen onteigening en ruilverkaveling zijn wel een beetje stiefmoederlijk bedeeld. Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan .Stelsels van overheidsadministra tie t.a.v. de rechten op onroerend goed" en aan „Het Kadaster" en alleen hier- om al zou men zich het boek aanschaffen. Wat hier over „het kadastrale num mer" is vermeld, kan ik ieder vakgenoot sterk ter lezing aanbevelen. Mr Jonas is er uitstekend in geslaagd de meening te ontzenuwen, die men nog dikwijls hoort verkondigen, dat het kadaster een louter ambtelijke aange legenheid is terwille van de grondbelasting. Tenslotte nog een paar opmerkingen: bij de ontbinding van een huwelijk door echtscheiding op blz. 64 doet de schrijver het voorkomen of de kerk het huwe lijk als een sacrament beschouwt; eens gesloten in de kerk kan het niet meer worden ontbonden. Dit is juist voor zoover het de Roomsche Kerk betreft, doch gaat niet op voor de Protestantsche Kerkgenootschappen. Verder behoeft bewind toch niet altijd tegen den zin van erfgenaam of lega taris ingesteld te worden. Veelal dient het om hen behulpzaam te zijn, die zelf niet capabel zijn goed te beheeren. Wanneer een perceel uit een complex vergeten is in een koopakte (blz. 172), meen ik dat in het algemeen dit perceel toch wel geleverd kan zijn, als duidelijk de bedoeling blijkt om het geheele complex over te dragen en de verkooper dit ook reeds had bezeten. Waar art. 671 geen vermelding van kad. nummers ver plicht stelt, is toch moeilijk anders aan te nemen. De ligging van het perceel in kwestie in het complex kan hier van groot belang zijn. Het eindigen van vruchtgebruik (blz. 264) als bedoeld in art. 854, 2° B.W., zal hier toch wel niet zijn veroorzaakt door de vervulling van een ontbindende voorwaarde, daar deze terug werkt en alle genoten vruchten dan moeten wor den gerestitueerd. Men kan b.v. vruchtgebruik verschaffen aan A onder voor waarde van overleving van B. Sterft B, dan eindigt hierdoor A's vruchtge bruik, doch er is geen sprake van teruggeven van hetgeen is genoten. Op blz. 159 worden onteigening en ruilverkaveling genoemd als voorbeelden van originaire eigendomsverkrijging. De schrijver rept hier niet van „vorde ring", die toch in vele opzichten afwijkt van onteigening. Zeer hoop ik dat dit boek in handen komt van alle landmeters, niet alleen van studenten en pas afgestudeerden; ook de ouderen kunnen er veel uithalen wat hun bij het vervullen van hun ambtstaak zal te pas komen. W. VAN RIESSEN. Het Weekblad voor Privaatrecht, Notaris-ambt en Registratie is wegens de oorlogsomstandigheden niet verschenen in de periode van 30 September 1944 tot 20 October 1945. Op dezen datum kon door de oude, tijdelijk ondergedoken, re dactie het nummer 3900 weer in het licht worden gegeven. In mijn laatste over zicht in 1941 kon ik nog tot nummer 3680 behandelen, de verdere nummers zijn helaas bij bominslag in mijn huis met andere kostelijke zaken verloren gegaan. Ten gerieve van de lezers vat ik den draad weer op waar dat mij mogelijk is. Zooals te begrijpen bevatten de sinds de bevrijding verschenen nummers veel dat verband houdt met het beëindigen van de bezetting, afschaffing en schorsing van Duitsche maatregelen, nieuwe voorschriften voor beperking en herstel rechts verkeer, wederopbouw, rechtsherstel, deviezenmaatregelen, deblokkeering e.d.m. Naast uitvoerige studies over nieuwe en gewijzigde belastingen komen hoofd artikelen voor over allerlei juridische onderwerpen in den bekenden degelijken trant, waarmede de waardige traditie van het Weekblad onverzwakt wordt ge handhaafd, wat gereedelijk is te begrijpen als men de namen van de vijf redac teuren: Prof. Meyers, Adrian i, Eggen s, Van Oven en Houwing in den kop leest. In Nr 3918 trokken de Rechtsvragen mijn aandacht. Over eeh geval van ver koop van onroerend goed, waarbij geld „onder de tafel" werd betaald. Het Hof te Amsterdam (N. J. 1944/45) had een dergelijke overeenkomst nietig verklaard

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 20