28 welke waarden dus uit het berekende onmiddellijk met de machine kunnen worden vastgesteld. Deze vier stellen middelbare fouten leveren een beeld van de puntnauwkeurigheid in vier richtingen, waardoor voldoende inzicht wordt verkregen. Het zou m.i. gewenscht zijn het formulier met deze korte berekening aan te vullen, dit naar analogie van de con trole-berekeningen in een over 50 gr gedraaid coördinatenstelsel. Het is tenslotte mogelijk met deze middelbare fouten de fouten- ellips te construeeren. Zetten we ze nl. in hun richtingen uit aan weerszijden van het nulpunt en trekken we door de verkregen pun ten lijnen loodrecht erop, dan ontstaat een achthoek, waarin met de hand de ingeschreven ellips kan worden geteekend. Deze teekening zou op den achterkant van het formulier van waarnemingen en uit komsten kunnen worden gesteld. Maar deze grafiek lijkt mij in het algemeen overbodig, de getal len zeggen genoeg. H. C. Har t m an, Landmeter van het kadaster te Amsterdam: De lichtdrukinstallatie en haar mogelijkheden. De fototechnische dienst van het Kadaster te Amsterdam is se dert eenigen tijd in het bezit van een lichtdrukinstallatie, afkomstig van de firma ,,de Atlas" te Delft. Een dergelijke volledige instal latie bestaat uit een drietal machines, nl. een reflexapparaat, de eigenlijke lichtdrukmachine en een ontwikkelkast. Alleen de beide laatste machines zijn bij genoemden dienst aanwezig. Het reflexapparaat dient om calques te vervaardigen, waarvan de lichtdrukken zullen worden gemaakt. Dit is alleen noodzakelijk bij niet voor lichtdrukken geschikte origineelen. Het procédé gaat uit van het beginsel om van ondoorzichtige origineelen op eenvou dige wijze lichtdrukbare fotografische tusschenorigineelen te ver vaardigen en deze dan op de gebruikelijke wijze via het lichtdruk procédé verder te behandelen. In het reflexapparaat wordt gewerkt met speciale fotografische papieren, doch een eigenlijke fotografi sche apparatuur (opname-camera) is hiervoor niet noodzakelijk. Men werkt op de volgende manier: allereerst wordt een reflexne gatief vervaardigd; dit reflexnegatief wordt gereproduceerd op con tactpapier. Men verkrijgt dan een lichtdoorlatend, goed voor licht drukken geschikt, positief tusschenorigineel. Van dit tusschenorigineel worden de lichtdrukken gemaakt. Daar mede is dus het tijdroovende, omslachtige calqueeren van kaarten overbodig geworden. Bovendien brengt deze werkwijze mede, dat door correcties op het negatief of op het positief, door bij teekenen (waartoe beide zich leenen) wordt bereikt, dat in de oorspronkelijke teekeningen geen veranderingen behoeven te worden aangebracht. Bovendien bestaat ook een direct-positief procédé, te gebruiken bij reproductie van eenzijdig géteekende origineelen. Een dergelijk origineel wordt door eenvoudige doorlichting op speciaal-film ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 28