29 kopieerd. Het ontstane negatief wordt na ontwikkeling, in een spe ciaal omkeerbad, in een positief veranderd. Hier hebben wij dus rechtstreeks een filmcalque voor het verder vervaardigen van licht drukken. De lichtdrukmachine. In deze machine wordt gebruik gemaakt van electrisch booglicht of kwikdamplicht, waarvan de booglampen de beste resultaten op leveren. De belichtingstijd varieert al naar gelang van den aard en den graad, waarin het origineel al dan niet licht doorlaat, van de capaciteit van de belichtingsinstallatie, en vooral ook van de licht gevoeligheid van het papier. Een normale lichtdoorlatende teeke- ning heeft in een drie-lamps-belichtingsmachine een belichtingstijd van ca 15 sec noodig. Het is duidelijk dat potlood- en inkt-origi- neelen bij de belichting verschillend moeten worden behandeld. Het procédé is een z.n. „diazo"-procédé, berustende op de lichtgevoelig heid van „diazo" verbindingen. Dit zijn chemische verbindingen, die in de kleurstoffabricatie worden gebruikt en in de geschikte samenstelling contrastrijke, te gen licht bestand zijnde, kleurstoffen vormen. De geelachtig ge prepareerde zijde van het „ozalid" papier bestaat in werkelijkheid uit twee van zulke organische verbindingen. De vereeniging van deze beide komponenten leidt, door toevoeging van alkalische mid delen, b.v. ammoniak, tot vorming van kleurstoffen. Door de in werking van het booglamplicht wordt de „diazo" verbinding ver stoord; alleen onder de door het origineel tegen het licht afgedekte plaatsen, blijft zij bestaan. De ontwikkelkast. De belichte lichtdruk wordt in een ontwikkelapparatuur (ontwik kelkast of machine) gedurende korten tijd aan ammoniakdampen blootgesteld. Daardoor wordt de kleurstof op volkomen droge wijze gevormd op de plekken, waar het origineel het licht heeft tegenge houden en waar dus de „diazo" komponenten niet werden ver stoord. Op deze wijze ontstaat dus een, tegen licht bestand zijnde, positieve kopie van de origineele teekening. Het is duidelijk 'dat de ontwikkeltijd afhankelijk is van de gebruikte apparatuur (eenvou dige kastontwikkeling, ontwikkelkast met ontluchting of machinale ontwikkeling), van de sterkte en het gehalte van de gebruikte am moniak, van het verwerkte papier, en verder van enkele kleine fac toren, als vochtigheidsgraad, temperatuur, enz. Zoodra de fototechnische dienst in het bezit zal zijn van een reflexapparaat, is hij in staat op twee wijzen reproducties te ver vaardigen, nl. langs fotografischen weg of door middel van het re flexapparaat. In beide gevallen zijn de kosten van het vervaardigen van een dergelijke reproductie nagenoeg even hoog. Dit verandert echter geheel en al indien meer exemplaren noodig zijn; het licht drukpapier is namelijk veel goedkooper dan het fotografische pa-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 29