30 pier; het eerste kost 0.18, het tweede 2.10 per m2. Het voordeel van lichtdrukken begint bij meer dan drie reproducties, uitgezonderd bij transparante teekeningen, waar het voordeel dadelijk optreedt. De vraag naar afdrukken van kadastrale kaarten, vooral in verband met herstel, wederopbouw, agrarische diensten, enz. stijgt voortdu rend. Ter illustratie moge dienen, dat in het topjaar 1940 door den fototechnischen dienst ruim 74000 foto's (groot en klein) werden vervaardigd. De dienst is thans, wegens gebrek aan materiaal, niet in staat aan alle aanvragen te voldoen. Wanneer alleen rekening wordt gehouden met den kadastralen dienst, waar hoogstens drie reproducties van eenzelfde kaart noodig zijn, treedt bij gebruik van een lichtdrukinstallatie dan slechts besparing op, wanneer de tee keningen transparant zijn, in welk geval het voordeel bij de eerste reproductie begint. Ten gevolge van oorlogshandelingen heeft het kadastrale archief groote verliezen geleden, o.a. te Arnhem. De mogelijkheid is thans overwogen van de nog aanwezige nette-plans reproducties te ver vaardigen, en deze dan op te werken tot minuutplans en bijbladen. Langs verschillende wegen zijn daartoe proeven genomen, ten einde tot zoo goed mogelijke resultaten te komen. Aanvankelijk vervaardigde de firma Ahrend en Zoon van eenige nette plans neo-afdrukken, waarbij bleek dat drukke en niet fraaie nette-plans van enkele dorpskernen tamelijk onduidelijke af drukken gaven, waarvan dus veel moest worden opgehaald en aan gevuld. Daarom werd toen overwogen of het niet mogelijk zou zijn langs fotograf ischen weg of door middel van lichtdruk betere resultaten- te verkrijgen. Hierbij moet worden opgemerkt dat de onmogelijk heid om verschillende soorten materiaal aan te schaffen een zeer ernstige belemmering voor de proefnemingen vormde. Zoo was de fototechnische dienst niet in staat films van de plans te maken, aangezien deze niet verkrijgbaar zijn. Ten einde toch een indruk te krijgen van hetgeen met een film te bereiken zou zijn, werd als volgt gehandeld. Bij de hermetingen van Amsterdam, Hilversum en Bussum worden de nieuwe kaarteeringen uitgevoerd op schaal 1 250 of 1 500. Voor de samenstelling van het nieuwe plan worden van deze kaarteeringen films gemaakt op schaal 1 1000, waarbij met alle mogelijke factoren rekening wordt gehouden, o.a. werking van het papier, werking van de film, enz.; bij het kopieeren van de film op het nieuwe plan worden de grootst moge lijke voorzorgsmaatregelen genomen om afwijkingen te voorkomen. Van een dergelijke film werd een lichtdruk gemaakt, welke zeer scherp bleek te zijn en waarop alle finesses met groote duidelijk heid overkwamen. Aangezien de film in dit geval een verkleining was van het plan, waren de lijnen op de film zeer dun; niettemin waren op den lichtdruk de lijnen volkomen gaaf. Een andere werkwijze bestond hierin, dat van de netteplans, via een negatief, een positieve fotokopie op fotografisch papier werd vervaardigd. Deze fotokopie was zeer voldoende. Het gebruikte fotografische papier had echter niet de dikte van en benaderde, wat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 30