31 kwaliteit betreft, niet de papiersoorten, die bij den kadastralen dienst gebruikt worden. Beter zou daarvoor geschikt zijn het zgn. docu mentpapier, waarvan het gewone soort 80 gram weegt, en het kar- tondikke soort 125 gram, welk laatste soort voor domeinkaarten wordt gebruikt, maar helaas niet beschikbaar was. De andere proefnemingen gingen in de richting van den lichtdruk. De fototechnische dienst vervaardigde van de nette-plans een op tische calque op filmpapier, welke calque vrij gunstig uitviel. Van deze calque werden lichtdrukken gemaakt met de te Amsterdam aanwezige lichtdrukmachine en ontwikkelkast, hetgeen geschiedde op de weinige, beschikbare soorten lichtdrukpapier. Deze resultaten waren vrij gunstig, vooral het ozalid papier TS 110 gram gaf een zeer voldoend beeld; een iets minder beeld gaf het ozalid papier TS 80 gram; terwijl daarentegen het korrelige papier BGT 210 gram een onvoldoenden afdruk opleverde. Van deze optische calque werd nog een tweede gebruik ge maakt; de firma A h r e n d vervaardigde hiervan nl. neo-drukken, zulks ter vergelijking met de bovengenoemde lichtdrukken en met de neo-drukken, welke de firma reeds eerder rechtstreeks van de nette-plans had gemaakt. Hierbij bleek dat deze neo-drukken aan zienlijk minder duidelijk waren dan de, door den fototechnischen dienst van dezelfde calque vervaardigde lichtdrukken. Aange nomen mag worden dat de resultaten van den lichtdruk, uitgevoerd door den fototechnischen dienst, beter zullen worden naarmate het personeel meer routine en meer inzicht in de te volgen werkwijze zal verkrijgen. Zoo zal b.v. de eene calque sterker belichting ver- eischen dan de andere; terwijl bij een en dezelfde calque het ver schil tusschen lichte en donkere gedeelten (nieuwere en oudere), welke het gevolg zijn van overeenkomstige verschillen in het nette- plan, door afscherming der lampen kan verminderd worden. Ten einde zooveel mogelijk vergelijkingsmateriaal te verkrijgen, werd van elk der nette-plans door de firma „de Atlas", via den weg van het contactnegatief een contactcalque gemaakt. Deze cal que diende daarna weder tot het verkrijgen van een lichtdruk, het geen door dezelfde firma geschiedde. Het resultaat was dat deze lichtdruk aanzienlijk slechter was dan de lichtdruk, door den foto technischen dienst gemaakt van de door hem vervaardigde optische calque. Ook waren de door de „Atlas" geleverde lichtdrukken on duidelijker dan de neo-drukken, welke door de firma Ahrend van de optische calque waren gemaakt. Zeer waarschijnlijk is „de Atlas" meer ingesteld op massawerk dan op nauwkeurigheid en duidelijkheid. Ten slotte was het nog mogelijk resultaten van den Cultuurtech- nischen dienst te Utrecht, welke dienst in het bezit is van een vol ledige lichtdrukinstallatie, ter vergelijking te verkrijgen. Genoemde dienst bood aan zijn medewerking te verleenen, van welk aanbod met groote erkentelijkheid werd gebruik gemaakt. Hij vervaardigde van de nette-plans, juist zooals de firma „de Atlas" dat gedaan had, een contactcalque. Het daarvoor gebezigde contactfilmpapier was aanzienlijk zwaarder dan hetwelk door „de Atlas" was gebruikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 31