RECHT EN AD MlNISTRA TIE. ■I J. Gorter, Ingenieur-Verificateur van het Kadaster te Arnhem: De herverkaveling van Walcheren. Toen mij van het Dagelijksch Bestuur der N.L.F. het verzoek bereikte om in deze vergadering een voordracht te houden over de herverkaveling van Walcheren, meende ik daartegen aanvankelijk bedenkingen te moeten maken. Op landmeetkundig gebied is er nog niets bijzonders te vertellen van deze herverkaveling, welke zelfs nog niet wettelijk geregeld is. Deze regeling is weliswaar in voor bereiding, maar aangezien zij de Staten-Generaal nog niet bereikte, moet ook een bespreking daarvan achterwege blijven. Intusschen zijn er wél de feiten en de vraagstukken verbonden aan den wederopbouw van Walcheren. En de omstandigheid, dat de kadastrale ruilverkavelingsdienst een groot aandeel zal hebben, en al heeft, in dit grootsche werk, in het bijzonder in dat van den agrarischen wederopbouw, rechtvaardigt dan toch wel het houden van deze voordracht op deze plaats. We kunnen aannemen dat het in Middelburg gevestigde bureau van den Ruilverkavelingsdienst een bezetting van ongeveer 15 man, landmeters en teekenaars, zal behoeven en gedurende 7 a 8 jaar als centraal punt van de uitvoering een zware taak zal hebben te ver vullen. Het stemt tot groote voldoening, dat het bureau grootendeels bezet zal kunnen worden door ambtenaren die zich daarvoor geheel vrijwillig aangemeld hebben, aangetrokken als zij zich ondanks de vele bezwaren gevoelden om mede te mogen arbeiden aan het her stel en de vernieuwing van het door den oorlog zoo zwaar ge teisterde eiland. Ik wil U in het kort de gebeurtenissen in herinnering brengen. Reeds herhaalde malen in onze geschiedenis, van den tijd der Noormannen af, moest Walcheren de gevolgen ondervinden van de belangrijkheid zijner ligging als sleutelpositie t.a.v. de Schelde, den toegangsweg naar Antwerpen. In 1944 ging het zelfs om de beslissing van den grooten wereld oorlog en het eiland was dan ook door de Duitschers in sterken staat van tegenweer gebracht. Om Walcheren zoo spoedig mogelijk in bezit te krijgen, zat er voor de geallieerden niets anders op dan inundatie. Op 2 October 1944 werden boven geheel Zeeland pamfletten door de R.A.F. uitgeworpen om de bevolking te waarschuwen en op 3 October nam de vernieling een aanvang. (Voordracht voor het Congres van de Nederlandsche Landmeetkundige Federatie op 11 Mei 1946.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 4