83 Reeds in Juni waren de meetploegen in de meest geteisterde ge bieden aan het werk. De moeilijkheden ondervonden bij het verkrij gen van vervoermiddelen voor personeel en instrumenten waren niet gering, maar ook hierin krijgt men tenslotte routine. Achter eenvolgens werden bezocht Midden- en Noord-Limburg, de Be tuwe, de Veluwezoom van Rhenen tot Brummen, de Lijmers, de Bommelerwaard, het Land van Altena, Oost-Brabant, Noordwest en West-Brabant, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en tenslotte Groningen, terwijl ook nog de metingen voor een secondair drie- hoeksnet in Twente, die in 1944 moesten worden afgebroken, kon den worden voltooid. Het eerste werk was verkenning, het opnemen van de situatie, spreken met eigenaars, architecten en aannemers, hun wijzen op de aanwezigheid en het belang van de vastleggingsbouten. In volgorde van urgentie werden de punten gecentreerd, nieuwe vastleggingen geplaatst op veilige plaatsen in de gebouwen zelf of in de nabij heid ervan. Waar mogelijk werden ook nieuwe richtpunten inge meten. Soms was een onbeschadigde dakruiter aanwezig, die in de plaats van het torencentrum kon worden bepaald, in andere ge vallen kon een torentje op een gebouw in de onmiddellijke omgeving worden opgenomen. De oriënteering van de centreering was in vele gevallen niet zoo eenvoudig. Dan was het soms noodig een paal op te richten op een naburige torenruïne, waar de vastlegging nog aanwezig was, zoo dat dit punt, nadat het in de locale driehoeksmeting was bepaald, als richtpunt kon dienen voor de eerste centreering. In de gebieden waar werd gemeten kon de verkenning zelf wor den ter hand genomen. Het was echter gewenscht zoo spoedig mogelijk een overzicht te verkrijgen van de totaal aangerichte schade. Daartoe werd de hulp ingeroepen van de ingenieurs-verificateur, die onmiddellijk aan de onder hen ressorteerende bureaux opdracht gaven de noodige gegevens te verzamelen. Het resultaat van deze verkenningen is samengevat in onder staand staatje, waarin de voornaamste getroffen gebieden afzonder lijk zijn vermeld. geheel ver dwenen punten zwaar beschadigd, ingrijpen nog mogelijk lichter beschadigd, niet urgent totaal Gelderland 34 78 22 134 Limburg 59 40 14 113 Brabant 51 45 10 106 Kuststrook 24 12 11 47 Zeeland 20 13 3 36 Overige gebieden 24 19 10 53 Totaal 212 207 70 489

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 83