8 zooveel grooter of anders dan bij ruilverkaveling zooals van vrij groote complexen, welke in den laatsten tijd reeds uitgevoerd worden? De herverkaveling van Walcheren zal ongeveer 15000 ha om vatten gelegen in 17 gemeenten. De grond moet ontzilt worden, wat eenige jaren zal kosten. In dien tijd mag er slechts oppervlakkige bewerking plaatsvinden. Bij diepe bewerking zou de structuur van den grond voor langen tijd bedorven zijn. De aanleg van nieuwe wegen en waterloopen, egalisatie en her ontginning kunnen dus voorloopig niet ter hand worden genomen. Ten behoeve van de ontzilting moeten zelfs vele grootendeels dichtgeslibde slooten, welke door de herverkaveling zullen vervallen, tijdelijk weer in goeden staat gebracht worden. Er zijn vele boerde rijen verwoest, waarvan tengevolge van de nieuwe indeeling ver schillende op een andere plaats moeten worden herbouwd en liefst zoo spoedig mogelijk. Dit zijn allemaal geen kleinigheden, maar deze kwesties zouden min of meer haar oplossing kunnen vinden door een juiste organi satie van de uitvoering. De ontoereikendheid der ruilverkavelingswet ligt vooal in het volgende: le. de noodzakelijke saneering, dus het vestigen van sociaal en economisch verantwoorde bedrijven; 2e. de daardoor noodzakelijke vergaande regeling van de pachten (en de pacht neemt op Walcheren een groote plaats in); 3e. de tijdroovende voorbereiding na de aanvraag tot ruilverkave ling; 4e. de eischen welke hier aan de schatting moeten worden gesteld; 5e. het inschakelen van de herverkaveling in den algeheelen weder opbouw en dus de aansluiting aan reeds getroffen wettelijke voorzieningen. Enkele dezer punten vereischen eenige verduidelijking. Dat we op Walcheren met een sociaal en economisch blijvend ongezonden toestand hebben te doen, kan met eenige cijfers, ontleend aan een rapport van den Provincialen Planologischen Dienst van Zeeland, geïllustreerd worden. Het blijkt, dat de gemiddelde grootte van de landbouwbedrijven ongeveer 10 ha is (in het geïnundeerde gebied nog minder) tegen ongeveer 18 ha in het zeekleigebied van ons land en uit de cijfers van vroegere tijdstippen valt af te leiden, dat de uiterste grens op Walcheren bereikt is. We hebben hier het gemengd bedrijf. Van het totale oppervlak is bijna 2/3 grasland, ruim 1j3 bouwland en rond 300 ha tuingrond. Het aantal landgebmikers met meer dan 1 ha in het geïnundeerd geweest zijnde gebied, dus voor ca 15000 ha, bedroeg in 1940:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1946 | | pagina 8