100 in de oude-zeekleipolders en in jonge landaanwinningen, zoals de Biesbosch. De gronden van de oude-zeekleipolders variëren sterk, zowel in 'de boven- als de ondergrond. De, foto's vertonen een fraai krekenlandschap, dat destijds door het veen is bedekt geraakt en thans, na de vervening weer ongerept te voorschijn is gekomen. Zowel in bouw- als grasland, ja vaak ook in het groeiende of oogstbare gewas kan mn de grondverschiïlen op de luchtfoto's terugvinden. De Biesboschpolders zijn zeer heterogeen en vertonen eveneens prachtige kreeklandschappen. Hét Biesboschland is uit griend ont gonnen en soms kan men de oude parcellering nog zeer goed op de luchtfoto's, of zelfs in het gewas terugvinden. Het is duidelijk, dat een kaartering van de gronden van de Biesbosch geen moeilijk werk meer is, nu zulk prachtig fotomateriaal beschikbaar is. Bijzonder dankbaar is de studie van boomgaarden. Vroeger werd aan de meeste boomgaarden weinig zorg besteed, zodat de bomen van één enkele aanplant zich zeer verschillend ontwikkelden, al naar gelang de grond wisselt. Het resultaat is dan een onregelmatige aanplant, waarin het verband tussen ontwikkeling van de bomen en de grondgesteldheid zeer duidelijk kan zijn. Op zomerfoto's van boomgaarden ziet men de kronen met hun uiteenlopende diameters duidelijk van elkaar verschillen. Dergelijke foto's gaan in hun be tekenis uit boven de zuiver bodemkundige bruikbaarheid; zij zijn tevens documenten van groot belang voor de fruitteelt in het alge meen. Vaak ziet men de verschillen op de luchtfoto beter dan op het terrein, want in vele boomgaarden is het moeilijk, een overzicht van de gehele aanplant te verkrijgen. Moderne, goed onderhouden boomgaarden, vertonen het verschijnsel minder duidelijk, dan de ouderwetse boerenboomgaarden. Echter kan men ook hier belang rijke waarnemingen verrichten. Wijlen Dr W. A. J. Oosting had reeds veel ervaring met deze toepassing van de luchtfoto. Naar aanleiding van deze ervaringen hebben wij in het begin van de oorlog, in samenwerking met de K.N.I.L.M., getracht na te gaan of een soortgelijke toepassing van de luchtfotografie niet mogelijk zou zijn voor de overjarige culturen in Ned.-Indië. Dit onderzoek is onvoltooid gebleven. Wij zijn ech ter van mening, dat de studie van luchtfoto's van rubber-, koffie-, olie-, palm- en andere aanplantingen zeer belangrijke resultaten moet opleveren. Maakt men periodiek opnamen van de aanplant, dan ver krijgt men een prachtige bedrijfscontröle en kan men de ontwikke ling van de bomen, in verband met de cultuurzorgen en de bodem gesteldheid, op de voet volgen. Er bestaan nog verscheidene, meer indirecte toepassingen van de luchtfoto, die wij in het onderstaande willen bespreken. De parcellering van de Nederlandse bodem is tot op heden wei nig bestudeerd. De bestaande kaarten zijn daartoe ook minder ge schikt. De topografische kaarten vertonen de perceelsgrenzen uit sluitend indien zij door sloten, heggen of anderszins duidelijk in het terrein te zien zijn, terwijl de kadasterkaarten speciaal de eigen- domsgrenzen aanduiden. Voorts sluiten de verschillende secties,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 106