108 4. De uitvoering der topografische kaarten. De uitvoering van de Indische kaarten met hun vele kleuren was voor velen één van de redenen voor de betoonde appreciatie. Inder daad is met het gebruikte procédé een zeer fraai effect bereikt, waar door ook de leesbaarheid en bruikbaarheid weer werden bevorderd. Maar toch is deze uitvoering ook een bezwaar gebleken. Een vol ledig blad moest nl. van 14 drukplaten worden gedrukt, wat vooral bij een snel afdrukken in tijden van spanning een ernstig nadeel bleek te zijn. Bij de mobilisatie in 1941/1942 werden bij het met spoed afdrukken van vele bladen dan ook verschillende kleuren wegge laten en andere gecombineerd, waardoor echter aan de bruikbaar heid weer afbreuk werd gedaan. Overziet men de ontwikkeling der Indische kaarten, dan blijkt deze toestand geleidelijk te zijn ontstaan door steeds meer elemen ten van de kaart in een afzonderlijke kleur af te beelden. De eerste in Indië gedrukte topografische kaarten, die van Java op 120 000, waren nog geheel in zwart uitgevoerd; daaraan werd een bruine kleur toegevoegd voor de bladen van Sumatra op dezelfde schaal (1889), De bladen van Sumatra op 1 40 000 hadden 3 kleuren, die van Borneo op 1 200 000 werden van 5 platen gedrukt, die van Sumatra op 1 80 000 zelfs van 9. De eerste nieuwe bladen van Java op 1 50 000 (1898) hadden nog 6 kleuren, en pas in 1916 werd de uitvoering in vele kleuren ingevoerd, aanvankelijk zelfs met nog twee kleuren meer, na 1922 met het tegenwoordig gebruikte aantal van 14 platen. Ook in andere landen heeft zich een dergelijke ont wikkeling voltrokken, doch Indië is hierbij wel het verst gegaan en staat in dit opzicht alleen. Thans is een legendawijziging ontworpen, waarbij het aantal drukplaten van 14 op 7 kon worden teruggebracht. Vele tekens kon den hierbij bovendien worden vereenvoudigd. In het bijzonder geldt dit voor die van het wegenstelsel. De indeling der wegen in niet minder dan 11 verschillende typen was verouderd en onnodig ge compliceerd. Op de topografische kaarten van andere landen werd dit aantal alleen door die van Italië geëvenaard, overal elders was het veel kleiner. Bovendien waren voor de weergave van het wegen stelsel alleen al 5 drukplaten nodig. Bij de nieuw ontworpen wijzi ging is het aantal wegentypen teruggebracht tot 7, die alle van één plaat worden gedrukt. Een soortgelijke versobering heeft zich ook bij de Franse topo grafische kaart voltrokken. Toen men omstreeks 1900 begon de oude zwartdrukken eindelijk te verwangen door nieuwe kaarten op 1 50 000 met hoogtelijnen, werden deze aanvankelijk in vele kleu ren en van 11 drukplaten gedrukt, waarmee inderdaad een fraai effect werd verkregen. Doch tijdens de vorige oorlog kwamen de bezwaren hiervan aan het licht, zodat het aantal in 1922 tot 5 werd verminderd. Daarmee was langs een omvang de uitvoering bereikt, die in steeds meer landen toepassing heeft gevonden. Men zal op merken dat dit aantal van 5 bij de Indische kaarten ook na de ver sobering nog overtroffen wordt; het bleek echter bezwaarlijk hierin

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 114