109 verder te gaan dan de thans ontworpen uitvoering met 7 drukplaten. De behandeling van de vele andere verbeteringen in de legenda tekens (zoals die voor spoorwegen, grenzen, houten en bamboe gebouwen enz.) zou ons hier te ver voeren. 5. Enige overzichtskaarten. De uitvoering van de Overzichtskaarten van Java en Sumatra op de schaal 1 250 000 voldeed sinds lang niet meer. Deze kaarten bevatten behalve een voorstelling van het reliëf door gekleurde hoogtezones eigenlijk niet veel meer dan het wegenstelsel en een aantal stippen, die de voornaamste plaatsen weergeven. Voor het autoverkeer is hun schaal en dientengevolge hun omvang tegenwoor dig te groot. Als zodanig is de overzichtskaart van Java op 1 250 000 dan ook vervangen door de Autokaart op 1 500 000 in drie bladen, die in 1940 in samenwerking met de I.M.C. werd uitgege ven, en die van Sumatra door de overzichtskaart op 1 750 000 of door kaarten op nog kleinere schalen. Overzichtskaarten op een schaal van 1 200 000 kunnen veel méér bevatten dan die van Java en Sumatra, en in verschillende landen zijn kaarten op deze schalen dan ook bewerkt als verkleinde en vereenvoudigde topografische kaarten (zoals bv. die van Neder land op de schaal 1 200 000). Dit is ook in Indië mogelijk en er bestaan ook al enkele voorbeelden van op deze wijze bewerkte over zichtskaarten. Ik noem bijvoorbeeld die van de res. Semarang op 1 250 000, die al uit 1914 dateert, en die van Bali op 1 200 000. Ook van Java was voor de oorlog een dergelijke kaart in bewer king, doch er waren nog geen bladen van afgedrukt. Deze nieuwe bladen geven, behalve hoogtelijnen met een interval van 100 m, ook een voorstelling van het bodemgebruik (sawah's, droge gronden, bos, alang-alang enz.). De weergave van kampongs door middel van stippen is bij de toepassing van deze schaal ook onjuist, daar de kampongs, op deze schaal weergegeven, meestal veel groter zijn dan de stippen, zodat hun karakteristieke vorm dus zeer goed tot uiting kan komen 1De nieuwe kaart was mede bedoeld als mili taire „operatiekaart daar deze kaart het overzicht over een groter gebied en toch een juiste beoordeling van het terrein mogelijk maakt, waarvoor de oude kaart door haar te armelijke inhoud niet geschikt was. Het zal mede van militaire overweging afhangen of de bewerking van de nieuwe kaart op deze wijze voortgezet zal wor den. Het ligt in de bedoeling dat daarnaast de oude kaart op 1 250 000 voorlopig blijft bestaan. Soortgelijke overzichtskaarten op de schaal 1 250 000 werden gemaakt van Bangka en Timor. De eerste was al langer in bewer king, de laatste werd in verband met de dreigende oorlog in record tijd nieuw samengesteld. Ze zijn beide naar de nieuwste topogra fische kaarten bewerkt en als spoeddruk afgedrukt; ook deze zijn Pannekoek, A. J„ Het weergeven van de plaatsen op topografische overzichtskaarten. Jaarversl. Top. Dienst in.N.I. over 1937.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 115