110 Veel gedetailleerder dan die van Java op dezelfde schaal van 1 250 000. Vervolgens enige opmerkingen over de Internationale Wereld.- kaart'' op de schaal 1 1 000 000. Deze kaart is meer en meer in gebruik gekomen als luchtvaartkaart, zowel voor de militaire als voor de civiele luchtvaart en heeft als zodanig ook in Indië in de oorlog haar bruikbaarheid bewezen. Van de officiële definitieve uitgave waren nog slechts 13 bladen verschenen, doch van de luchtvaarteditie kwamen alle op Indië be trekking hebbende bladen in 1937 in voorlopige vorm gereed; zij werden sindsdien herhaaldelijk herdrukt en verbeterd. Vele van de bestaande definitieve drukken (zoals bijvoorbeeld de 4 bladen van Borneo en die van Nieuw-Guinea) zijn dan ook reeds geheel ver ouderd en moeten spoedig door nieuwe uitgaven worden vervangen. Ten slotte moet nog iets gezegd worden over de kaart van de Archipel met omgeving op de schaal 1 5 000 000. Deze kaart is in 1930/3Ï door V an K e s s e 1 ontworpen, doch de afwerking moest telkens door ander \yerk worden onderbroken. De dreigende oorlog maakte de voltooiing weer urgent. De kaart is toen in 1941 naar de nieuwste gegevens bijgewerkt, vooral wat de omringende landen betreft, en als spoeddruk in kleuren afgedrukt; zij is dan ook in grote hoeveelheden in de oorlog gebruikt. 6. De Schetskaarten. Een geheel nieuw kaartwerk uit de laatste jaren voor de oorlog is de Algemene Schetskaart", die het gehele gebied omvat dat nog niet topografisch is opgenomen1). Hierin worden alle gegevens die over het afgebeelde gebied bestaan, verwerkt en met elkaar gecom bineerd, zodat zij een complete inventarisatie vormen van alles wat er op kartografisch gebied over zo'n terrein bekend is. De gegevens hiervoor hebben een zeer verschillende waarde en zijn dikwijls zeer schetsmatig en onzeker. Zij zijn van zeer verschillende oorsprong en zijn afkomstig van bv. bestuursambtenaren, militaire patrouilles, mijningenieurs, zendelingen, particuliere maatschappijen, natuuron derzoekers enz. Deze gegevens zijn op elk blad vermeld en een klein kaartje laat zien voor welk deel van de kaart deze gediend hebben. Dergelijke diagrammen van de gebruikte bronnen kunnen er soms uitzien als een ingewikkelde mozaiek (fig. 5). Al deze gegevens moeten zo goed mogelijk samengevoegd en met elkaar gecombineerd worden tot kaarten. Er zijn soms vrij gedetail leerd opgenomen routes bij, die samen met de van de zeekaarten overgenomen kustlijn het netwerk vormen, waarop de overige ge gevens aangesloten moeten worden. Deze zijn soms niet meer dan zeer schematische schetsjes, uit slechts enkele lijnen bestaande. Toch 1) Uitvoeriger behandeld in een bijdrage „Nieuwe schetskaarten van Neder- landsch-Indië" in Jaarversl. Top. Dienst in N. I. over 1939.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 116