11 verjaring bijvoorbeeld komen niet ter kennis van den kadastralen dienst en worden dus niet in de registers toegepast. Hierdoor ko men in de leggers vaak tenaamstellingen voor, die lang geleden wel reden van bestaan gehad zullen hebben, maar die thans niet meer als eigendomstoestand bij het publiek leven. Zoo ontdekte ik eens als medeeigenaar van een perceel in de Jordaan een naam die verder in de kadastrale registers van de geheele bewaring Amsterdam niet voorkwam. Na lang zoeken kwam ik hem op het spoor. Het was een zeer oude heer die reeds in 1820 in die stad een openbaar ambt bekleedde. Een ander treffend geval kon ik geheel nagaan dank zij een aanteekening die een zeer accuraat landmeter in 1890 plaat ste bij een door hem vervaardigde tenaamstelling. Hij schreef nl. dat deze tenaamstelling op louter ambtelijke gronden was geschied om dat op dat oogenblik volgens verkregen inlichtingen de ingevoerde medeeigenaar reeds meer dan dertig jaar dood was en dat ge durende al dien tijd de eigenaar in wiens perceel de medeeigendom was geboekt, het geheele perceel te goeder trouw als eigenaar had bezeten. Hier heeft men dus de mededeeling dat in 1890 deze mede eigendom reeds was verjaard. Niettemin komt hij in de kadastrale registers van ruim 50 jaar later nog voor Deze gevallen en de vele andere die ik U nog zou kunnen noe men toonen wel overduidelijk aan hoezeer, behalve verbetering van kadastrale Jcaart en grootte, een herziening van vele tenaamstel lingen gewenscht is. Want eerst dan kan het Kadaster zijn dienende taak in de maatschappij volledig vervullen. Met groote voldoening mag men constateeren dat Rijk en Gemeente dit hebben ingezien, toen zij tot hermeting van de stad de binnenstad hierbij inbe grepen besloten. Ik heb er bij die hermeting altijd naar gestreefd verouderde kadastrale tenaamstellingen waar dit mogelijk was, te saneeren en door verjaring gewijzigde eigendomsgrenzen na deug delijk onderzoek en in overleg met de eigenaars in overeenstem ming te brengen met den levenden eigendomstoestand. Helaas moet dit nog steeds gebeuren binnen het raam van ambtelijke voorschrif ten die deze materie niet afdoende regelen. Mogen wettelijke voor schriften hierin spoedig voorzien opdat na 125 jaren dienst "het Ka daster van onze hoofdstad, ontdaan van de fouten die er in zaten en die er door de juist geschetste oorzaken in zijn gekomen, weer met een schoone lei kan beginnen. Thans een enkel woord over de werkmethoden die bij de her meting van Amsterdam worden gevolgd. De wijze waarop de meting van den meetkundigen grondslag plaats vindt, wijkt weinig af van die waarop dat werk elders geschiedt. Alleen zijn uiteraard de moei lijkheden met het verkeer veel grooter en is men wel eens genood zaakt 's nachts of 's morgens heel vroeg te meten. Ten gevolge van de groote kans op storing van in de straat geplaatst verzekerings materiaal gebruikt men voor de verzekering van de vaste punten piketten; bij voorkeur wordt ieder drie- en veelhoekspunt door mid del van een koperen boutje in een nabij gelegen huis met richting en afstand nader vastgelegd. De veelhoeken waarvan de zijden bij de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 11